Avusturya vizesi

Avusturya vizesi almak isteyen kişilerin başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru da bulunması gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri konsolosluklar tarafından yetkili olarak belirlenmiş olan başvuru merkezleridir. Avusturya konsolosluğu birçok konsolosluğun yaptığı gibi kendinin yetkili olarak belirlemiş olduğu başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru kabul etmektedir. Vize başvuru merkezlerinin konsoloslukta meydana gelen işlerin aksamaması adına oldukça önemli bir işlevi bulunmaktadır. Aynı zamanda seyahat edecek olan kişilerin bir birçoğu içinde oldukça yardımcı olmaktadır. Çünkü vize işlemleri birçok aşama ve evrak gerektirmektedir. Bu anlamda tecrübeli birinin tüm bu işlemleri sizin adınıza yönetiyor olması oldukça büyük bir artı olarak karşımıza çıkmaktadır. Vize başvuru merkezine karar verirken de oldukça araştırmanız önem arz etmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli aşama daha öncesinde bu vize başvuru merkezlerinden vize çıkarmış olan kişilerin memnuniyet durumunu gözlemlemek olacaktır. En büyük referans daha öncesinde bu firmadan vize çıkarmış olan kişilerin yorumları ve değerlendirmeleri olacaktır. Başvuru merkezlerinden biri olan Kıta vize merkezi tüm bu süreci en başından en sonuna kadar sizin için titizlikle yürütülecektir. Sadece Avusturya vizesi değil aynı zamanda bütün ülkeler için vize işlemlerini yürütmektedir. Burada başvuru merkezleri bu süreci yürütmektedir. Ama nihai karar merci konsolosluğun ta kendisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Avusturya konsolosluğu başvuruları onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret kararı da verebilir. Ret kararı verir ise bunu gerekçeli olarak açıklamak zorundadır. Gerekçe olarak belirtilen neden ortadan kaldırıldığı takdirde tekrardan kişi başvuru da bulunabilir. Bu başvuru sonucuna göre tekrardan konsolosluk gerekli incelemelerde bulunacaktır.

Avusturya Vizesi Randevusu

Avusturya vizesi randevusu başvuru merkezleri sayfasından kolaylıkla alabilirsiniz. Kıta vize merkezi internet sitesine girerek online olarak randevu almanız mümkündür. Avusturya vizesi randevusu aldıktan sonra tarafınıza başvuru evrakları iletilecektir. Bu başvuru evraklarını tamamlayarak randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde bulunmanız gerekmektedir. Daha öncesinde Avusturya ülkesine giden geçmişte vize çıkarmış olan kişiler evraklarını online olarak ya da posta yolu ile de ulaştırabilmektedir. Avusturya ülkesine genellikle birçok kişi turistik amaçlı seyahatlerde bulunmaktadır. Bu anlamda da hem başvuru merkezlerinde hem de konsolosluklarda çeşitli yoğunluklar yaşanmaktadır. Seyahat planınızda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına ortalama seyahat tarihinizden 45 gün önce başvuru işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Başvuru merkezleri başvuru evraklarınız geldikten maksimum 3 gün içerisinde işlemleri başlatmaktadır. Ama burada vize başvurusunu onaylayacak olan konsolosluktur. Bu konsolosluklarda oluşabilecek olan sıkıntıları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz mağduriyet yaşamamanız adına oldukça önemli olacaktır. Bu süreçte karşınıza çıkabilecek olan tüm durum ve koşular ile alakalı olarak vize başvuru merkeziniz gerekli bilgilendirme de bulunacaktır.

Avusturya Vize Ücretleri

Avusturya vize ücretlerini etkileyen birkaç etmen bulunmaktadır. Bu etmenleri sıralayacak olursak ilk olarak gözümüze çarpan hangi nedenle Avusturya ülkesine gitmiş olduğunuzdur. Avusturya ülkesine gitme nedeniniz Avusturya vize türünüzü etkileyecektir. Bu vize türünüze göre de ücrette değişiklik olmaktadır. Öğrenci için gitmek istediğiniz de ödemeniz gereken ücret ile iş ve ticaret vizesi ücreti birbirinden farklı olacaktır. Avusturya ülkesine seyahat düzenlemek istemeniz durumunda vize ücretlerine etki eden diğer bir etmen bu gezinin uzun süreli mi kısa süreli olması ile alakalıdır. Maksimum 90 güne kadar seyahat etme durumunuz var ise bu kısa süreli vize türüne girmektedir. 90 günden uzun süreli olarak bir seyahat planlıyorsanız bu da uzun süreli seyahat grubuna girmektedir. Uzun ve kısa süreli olarak seyahat gerçekleşmesi vize ücretlerini etkilemektedir. Avusturya ülkesine kaç kere giriş çıkış yapacağınız da vize harç ücretini etkilemektedir. Tek giriş ve tek çıkış işlemi yaptığınızda farklı bir ücretlendirme işlemine tabi olacaksınız çoklu giriş çıkışlarda ise farklı bir vize ücreti karşınıza çıkacaktır. Son aşama olarak da 18 yaşından büyük ve küçük olmanız durumu da vize harç ücretlerinde farklılığa sebep olmaktadır. Vize harç ücretini yatırmadan vize başvuru merkezlerinden bilgi almanız oldukça önemlidir. Sisteme giriş yapılarak yatırmanız gereken net tutar sizinle paylaşılacaktır.

Avusturya Vize Türleri

Avusturya vize türleri oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Çünkü vize türü Avusturya ülkesini seyahat etme gerekçenize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu anlamda çok fazla sayıda vize türü bulunmaktadır. Ama biz sizin için en çok tercih edilen ve çıkartılan vize türlerini bir araya getirdik. Avusturya vize türleri:

 • Avusturya turistik vize: Bu ülkeye turistik maksatlı giden kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Maksimum 90 gün süre ile çıkarılmaktadır. Burada bu vize türünde sizden başvuru evrakları arasına otel ve uçak bilgilerinizin de eklenmesi gerekmektedir.
 • Avusturya ticari vize: Avusturya ülkesinde ticaret yapmak isteyen kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Kısa ve uzun süreli olarak çıkarılabilmektedir. Bu vize türünü çıkaracak olan kişilerin şirkete ait bilgileri başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir.
 • Avusturya öğrenci vizesi: Bu vize türü genellikle ERASMUS ile giden kişilerin çıkarması gereken bir vize türüdür. Kısa süreli olarak çıkarılmaktadır. Bu vize türü ile de alakalı olarak sizden çeşitli belgeler istenebilmektedir.
 • Avusturya transit ticaret vizesi: Bu vize türü bu ülkenin topraklarını kullanarak ticaret yapan kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Bu vize türünde Avusturya ülkesinde 24 saatten fazla kalınması gereken bir durumda çıkarılması gerekmektedir. Kısa süreli vize olarak geçmektedir.
 • Avusturya uzun süreli vize: Avusturya ülkesinde 90 günden fazla kalınması durumunda çıkarılan vize türüdür. Genellikle evlenme gibi durumlarda çıkarılmaktadır.
 • Avusturya ziyaret vizesi: Avusturya ülkesinde yaşayan akraba ve arkadaşlarınız için çıkarabileceğiniz bir vize türüdür. Genellikle kısa süreli vize türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Avusturya Vize Randevusu Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vizesi kaç günde çıkar? Avusturya başvuru merkezine evraklarınızı teslim ettikten sonra 3 iş günü içerisinde başvuru merkezleri evraklarınızı konsolosluğa teslim etmektedir. Konsolosluk kararını 20 iş günü içerisinde açıklamaktadır. Konsolosluklar hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmamaktadır. Bu anlamda seyahatte bir sıkıntı yaşamamanız adına mümkün oldukça süreci erken başlatmanız gerekmektedir. Avusturya konsolosluğu başvuruları onaylayabilir veya ret edebilir. Ama ret etmesi durumunda gerekçeli olarak seyahat edecek kişiye bilgi vermesi gerekmektedir. Bu gerekçe durumunun ortadan kalkması halinde tekrardan başvuru da bulunabilirsiniz. Konsolosluk tekrardan inceleme yapacaktır.

Avusturya Vize Başvuru Evrakları

Avusturya vize başvuru evrakları genel olarak herkesten istenen belgeleri sizin için bir araya getirdik. Çünkü başvuru evrakları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Avusturya vize başvuru evrakları:

 • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerli olan bir pasaport belgesi ve son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Vize ücretinin yatırılmış olduğuna dair belge
 • Vize seyahat sağlık sigortasının yatırıldığına dair belge
 • Son üç aya ait çekilmiş biometrik fotoğraf
 • Kişinin Avusturya seyahatinin masraflarını karşılayabileceğine dair gösterilen teminat belgesi başvuru evrakları arasına eklenecektir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kişiye ait son 3 aylık dökümü alınabilecek banka hesabı ilgili bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınacaktır.