Avusturya Vizesi

Avusturya vizesi almak için ne yapmalı? Avusturya coğrafi konum olarak Orta Avrupa içerisinde yer alan bir ülkedir. Başkenti Viyana olup, burası aynı zamanda en büyük şehridir. Denize kıyısı olmayan ülkenin batısında Lihtenştayn ve İsviçre, güneyinde İtalya ve Slovenya, doğusunda Macaristan ve Slovakya, kuzeyinde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti vardır.

Avusturya her sene çok sayıda yabancı bireyi ağırlayan bir ülkedir. Eğer sağlık, eğitim, turizm ya da iş gibi bir sebeple ülkeye girmek istiyorsanız, bir vizenizin olması gerekir. Daha önce vize için başvuru yapmamışsanız bu süreç hakkında çok sayıda sorunuzun bulunması muhtemeldir.

Eğer Avusturya vizesi hakkında olan sorularınızın yanıtını arıyorsanız bu yazımızı kontrol ederek, aradığınız cevaplara ulaşabilirsiniz. Kıta Vize ile iletişime geçip Avusturya vize randevusu alabilir, daha fazla soru sorabilirsiniz.

Avusturya Vize Türleri Neler?

Avusturya çok sayıda vize seçeneğine sahiptir. Eğer ülkeye bir seyahat yapmayı planlıyorsanız, yolculuğun amacına uygun bir vize almanız gerekir. Genel anlamda bunlar aşağıda olduğu gibi başlıklar halinde özetlenebilir.

C Tipi Vize

Kısa süreli olan bu vize, 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı yolculuklar için verilir. Ticari, turistik, Erasmus veya kültürel etkinliklere katılım için gereklidir.

Turistik Vize

Eğer turizm amaçları ile Avusturya’ya gidiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türüdür. 90 gün ile sınırlı olacak biçimde, turistik geziler için verilmektedir. Turistik amaçlı yapılan Avusturya yolculuklarında kişilerin ülkede bir işe girmesi, çalışması yasaktır.

Ticari Vizeler, İş ve Fuar Vizeler

Eğer Avusturya’da iş toplantılarına veya fuara katılmak, sözleşme imzalamak gibi ticari sebeplerden dolayı bulunmanız gerekiyorsa başvurulan vize türüdür. 6 ay içerisinde 90 günlük yolculuklar için verilmektedir.

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Eğer Avusturya’da yaşayan aileniz, akrabanız ya da arkadaşınız varsa ve onları ziyaret etmek istiyorsanız başvuru yapılan vize türüdür. 3 aylık, yani 90 günlük bir süresi yer almaktadır.

Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Eğer Avusturya’da bu gibi faaliyetlere katılmak istiyorsanız, başvurmanız gereken vize türüdür. 6 ay içinde kullanmak  üzere 90 gün ile sınırlı bir yapıya sahiptir.

Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Erasmus vizesi olarak da bilinen bu vize üniversiteler arasında iş birliğine dahil olan öğrenci ya da personelin alması gereken bir vizedir. Diğerleri gibi 180 gün içinde, 90 günü aşmamak kaydı ile kullanılabilir.

D Tipi Vize

Ulusal vize olarak da adlandırılan bu vize uzun süreli bir vizedir. 6 aydan uzun süreli Avusturya’da kalmayı veya oraya yerleşmeyi düşünen kişiler için alınır. Aile birleşimi, çalışma ya da öğrenci vizeleri ile buna başvuru yapılabilir.

Transit Vize

Üçüncü bir ülkeye giderken Avusturya’dan geçmesi gereken kişilere verilir. Genel anlamda Avusturya vize randevusu aldıktan sonra bu gibi türlere başvuru yapılabilir. Bunların hepsinde gerekli evraklar farklılık gösterebilir. Ayrıca kişilerin durumu da hazırlanması gereken evraklarda önemlidir. Eğer problemsiz bir şekilde Avusturya vizesi almak istiyorsanız, Kıta Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

Avusturya Vize Başvuru Şartları

Avusturya vize randevusu almışsanız, öncesinde bilmeniz gereken bazı vize başvuru şartları da vardır. Kişiler yolculuk yapacağı tarihten en geç 15, en erken 2 ay öncesine kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Ayrıca yolculuk yapılacak olan pasaportun da 10 seneden önce alınmış olmaması gerekir. Vize başvurusunda kullanılan fotoğraf da şartlara uygun olmalıdır.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Özellikle ilk kez vize almak için başvuru yapacak olanlar, bu sürecin genel anlamda nasıl olduğunu merak edebilir. Çünkü bazı ülkeler vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezleri ya da acenteler aracılığıyla gerçekleştirir. Bu nedenle bireysel başvuru gerçekleştirilemez.

Normalde vize almak istiyorsanız bunun iki farklı yolu vardır. Bunlardan ilki konsolosluklardan vize randevusu almadır.

Randevu aldıktan sonra konsolosluğa giderek başvuru formunu doldurmanız, gerekli evrakları teslim etmeniz ve diğer vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Şahsi müracaatlar böylece ana hatları ile tamamlanır, ancak genel olarak bu tür başvurular olumsuz yanıtlar alır.

Bir vize başvurusu farklı sebeplerden dolayı reddedilebilir. Sebepler kişiden kişiye göre değişse de evrakların eksik veya yanlış olması, gerekli şartların yerine getirilmiyor olması ya da kişilerin kendi ülkelerine dönmek için garanti vermemesi bunlardan bazılarıdır. Ancak Avusturya vizesi almak istiyorsanız bu süreç farklıdır. Çünkü Avusturya, bireysel başvuruları kabul etmez. Başvurular acenteler ya da yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla olmalıdır.

Kıta Vize uzman ekip arkadaşları ile Avusturya vize randevusu ardından tüm işlemleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Bu sayede olumlu geri dönüşlerin olma olasılığını da arttırır.

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Vize başvuruları esnasında, kişilerin teslim etmesi gereken bir takım evraklar vardır. Avusturya vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, bunlar ana hatları ile aşağıda olduğu şekildedir:

 1. En az 6 ay geçerli pasaport, varsa eski pasaportlar, Pasaport fotokopileri
 2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 3. 2 adet Biyometrik fotoğraf 3,5*4,5
 4. Otel, uçak rezervasyonları
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Randevudan 15 günden eski olmayan 3 aylık banka hesap dökümü, Orijinal olarak sunulmalıdır.
 7. E devletten ikametgah
 8. Ticari Ziyaretler için Davetiye
 9. Nüfus kayıt aile örneği
 10. Açıklayıcı seyahat program

Lakin kişilerin durumu, başvuru yapılan vize türüne göre farklı evraklar da vardır, bu nedenle Avusturya vizesi başvuruları dikkatli şekilde yapılmalıdır. Örnek olarak çalışanlar için antetli kağıda dilekçe, imza sirküleri, vergi levhasının fotokopisi, faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi gerekir.

Kıta Vize uzman ekip arkadaşları ile vize başvurularını size özel bir şekilde gerçekleştirir. Bu kapsamda Avusturya yolculuğunuz için en uygun vize türünü bulabilir, vize için gerekli tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak müracaat edebilirsiniz.

Avusturya Vize Fiyatları Ne Kadar?

Vize fiyatları ülkeden ülkeye farklılık gösterir.  Bunun yanı sıra farklı vize türlerinde ücretler de değişebilir. Bu nedenle güncel vize fiyatları sık sık yurt dışına yolculuğundan önce sorulan konular arasındadır.

Bir Avusturya yolculuğu planlıyorsanız ve Avusturya vize fiyatları ne kadar diyorsanız, genel anlamda aşağıda bulunan maddeleri inceleyebilirsiniz:

 1. Turistik vize 80 euro
 2. Ticari vize 80 euro
 3. Öğrenci vizesi 80 euro
 4. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi 80 euro
 5. Kültürel vize 80 euro
 6. Şoför vizesi 80 euro

Genel anlamda Avusturya vize fiyatları bu şekildedir, ancak bunların standart olmadığı ve yıllara göre değişiklik gösterebileceği hatırlanmalıdır.

Avusturya Vizesi Ne Zaman Alınır?

Başarılı bir şekilde vize başvurusunun yapılması ardından, sonuçların ne zaman geleceği pek çok kişinin aklında bulunan konular arasındadır. Avusturya yolculuğu yapmayı planlıyorsanız öncelikle Avusturya vize randevusu alıp vizeniz için başvurmanız gerekir.

Problemsiz bir şekilde bunu gerçekleştirmişseniz, sonuçlar 5 ile 10 iş günü arasında alınır, ancak bu sadece olumlu değil olumsuz da alabilir. Ayrıca resmi tatile denk gelmesi, Avusturya vizesi için yoğun başvuru olması, fazla evrak teslim edilmesi ya da farklı sebeplerden ötürü söz konusu süre uzayabilir.