Bangladeş Vizesi

Bangladeş vizesi almak için ne yapmalı? Umuma mahsus pasaport hamili olan Türk vatandaşlarının Bangladeş’e gerçekleştirecekleri ziyaretler vizeye tabidir. Bu nedenle eğitim, turizm, iş ya da farklı bir sebeple ülkeye gidecekseniz öncesinde vize almanız gerekir.

Bangladeş coğrafi konum olarak Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Myanmar ve Hindistan ile sınır komşusu olup başkenti Dakka’dır. Burası aynı zamanda en büyük kentini meydana getirir. Bunun yanı sıra Chittagong, Khulna, Rajshahi, Barisal ve Sylhet de büyük kentler arasındadır.

Eğer Bangladeş’e gitmek istiyorsanız ve Bangladeş vizesi nasıl alınır diyorsanız, bu y azımızı kontrol ederek konu hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları görebilirsiniz. Vize  nasıl alabileceğinizi merak ediyorsanız Kıta Vize ile iletişim kurarak, Bangladeş vize randevusu alabilirsiniz.

Bangladeş Vize Türleri Neler?

Her ülke birden fazla vize türüne sahiptir. Kişiler bunların arasında ülkeye seyahat amacı neyse, buna en uygun olanına başvurmalıdır. Bangladeş vizesi için de bu durum geçerlidir. Genel hatları ile Bangladeş şu gibi vizeleri sunmaktadır:

 1. Turist Vizesi
 2. İş Vizesi
 3. Öğrenci Vizesi
 4. Çalışma Vizesi
 5. Yatırımcı Vizesi

Bunun yanı sıra farklı vize türleri de yine vardır. Eğer vize başvurunuzun reddedilmemesini istiyorsanız, aralarından Bangladeş’e gitme amacınıza en uygun olan seçilmelidir. Vize başvurusunu doğru ve sorunsuz bir şekilde yapmak istiyorsanız Kıta Vize ile iletişime geçerek Bangladeş vize randevusu alabilirsiniz.

Bangladeş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk kez vize başvurusu yapacak olan kişiler, bunu nasıl gerçekleştirileceklerini sıklıkla sorar. Çünkü başvuru şekilleri ülkeden ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer Bangladeş vizesi nasıl alınır diyorsanız, bunun iki yolu vardır.

Bunların birincisi konsolosluklardır. Eğer konsolosluk ile iletişime geçip Bangladeş vize randevusu alırsanız form doldurup gerekli evrakları teslim edebilir, başvuru işlemlerini problemsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne kadar bireysel başvuru böylece yapılabilecek olsa da genellikle olumsuz yanıtlar gelir. Bunun birçok sebebi vardır. Şartların yerine getirilmemesi, gerekli evrakların eksik ya da yanlış olması yahut kişilerin ülkelerine dönmek için kanıt sunmamış olması bazı sebeplerdir.

Eğer Bangladeş vize randevusu aldıktan sonra problemsiz bir şekilde başvuru gerçekleştirmek ve olumlu yanıtlar almak istiyorsanız ikinci yöntem olarak vize danışmanlık firmaları ile iletişime de geçebilirsiniz. Kıta Vize uzman ekip arkadaşları sayesinde tüm işlemleri son adımına kadar doğru bir şekilde yürütmekte, böylece size yardımcı olmaktadır.

Bangladeş Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Bangladeş vizesi için gerekli evraklar neler? Vize başvuruları esnasında gerekli bir takım evraklar vardır. Genel hatları ile söz konusu evraklar aşağıda olduğu şekildedir:

 1. Vize başvuru formu
 2. Vize talep dilekçesi (İngilizce)
 3. Seyahatin ardından 6 ay daha geçerli olan ve 2 sayfası boş olan pasaport
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Banka hesap dökümü(son 3 aylık aktif bir hesaba ait)
 7. Konaklama yapılacak yerin rezervasyon bilgileri
 8. Seyahat belgeleri
 9. Varsa davetiye

Lakin farklı vize türlerine ve kişilerin durumuna göre gerekli evraklar farklılık gösterebilmektedir. Örnek olarak öğrenciyseniz gerekli olan evraklar ana hatları ile aşağıda olduğu şekildedir:

 1. Pasaport
 2. Vize başvuru formu
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi ya da oturum kartı
 4. Vize talep dilekçesi
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf
 6. Güncel tarihli öğrenci belgesi
 7. Banka hesap dökümü

SSK’lı çalışansanız, Bangladeş vizesi başvurusu esnasında gerekli evraklar aynı şekilde değişir. Genel olarak bunlar,

 1. Pasaport,
 2. Vize talep dilekçesi,
 3. Vize başvuru formu,
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi ya da oturum kartı,
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf,
 6. SGK hizmet dökümü,
 7. Maaş bordrosu,
 8. Şirketin imza sirküleri fotokopisi, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi,

Şeklindedir. Benzer şekilde farklı durumlarda da gerekli evraklar farklılık arz edebilir. Bangladeş vize randevusu alındıktan sonra bunlar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Aksi halde olumsuz yanıtlar almanız muhtemeldir. Kıta Vize ile gerekli evrakları eksiksiz şekilde tamamlayabilir, problemsiz bir başvuru yapabilirsiniz.

Bangladeş Vize Fiyatları Ne Kadar?

Vize fiyatları ülkeden ülkeye, vizeden vizeye göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle hangi vize fiyatları bir ülkeye yolculuk yapmadan önce vize almak isteyen pek çok kişi tarafından sorulur. Bangladeş vize fiyatları ne kadar diyorsanız tek girişli olması halinde 58, çok girişli olması halinde 194 USD’dir.

Bununla birlikte vize fiyatları seneden seneye göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla Bangladeş vize fiyatları hakkında iletişim kurarak bilgi alınması önerilir.

Bangladeş Vizesi Kaç Günde Alınır?

Vize başvurusu yapma ardından sonuçların ne zaman çıkacağı pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Zira ülkeden ülkeye bunlar farklılık gösterir. Bangladeş vizesi kaç günde alınır diyorsanız, sorunsuz bir şekilde başvuruyu tamamladıktan sonra 10 ile 25 iş günü arasında tamamlanır. Bununla beraber farklı sebeplerden dolayı bu süreç uzayabilir.

Bangladeş vizesi için yoğun başvuru olması, kişilerin yanlış yahut eksik evrak teslim etmesi ya da resmi tatillere denk gelinmesi bunlardan bazılarıdır. Dolayısıyla seyahatinizden daha önceki tarihlerde Bangladeş vize randevusu almak önerilir.

Bangladeş Vizesi Neden Reddedilir?

Sorunsuz bir şekilde vize başvurusu yapmak, vize ücretini ödemek kesin anlamda olumlu bir sonuç alabileceğinizi göstermez. Vizelerin değerlendirme yetkisi Bangladeş Başkonsolosluğunda bulunmaktadır.

Bu bakımdan vize başvurunuz farklı sebeplerden dolayı reddedilebilir. Örnek olarak eksik veya yanlış evrak vermek, kişinin kendi ülkesine dönmek için yeterli kanıtı sunmamış olması bunlardan bazılarıdır. Bunların yanı sıra farklı sebeplerden dolayı ret yanıtları almak da yine mümkündür.

Bangladeş Vizesi İçin Başvuru Esnasında Bilinmesi Gerekenler

Bangladeş vizesi almak istiyorsanız, bunun öncesinde bilmeniz gereken bazı konular vardır. Ülke içi ulaşımda havayolu tercih edilmesi önerilir. Çünkü karayolu ile gerçekleştirilen yolculuklar, altyapı yetersizliği sebebiyle çok uzun sürebilmektedir.

İklim şartları da aynı şekilde unutulmamalıdır. Yüksek ısı ve nem oranı, mikroorganizmaların hızlı bir şekilde gelişmesi için ortam hazırlamaktadır. Bangladeş’te en fazla görülen tehlikeli hastalıklar da sıtma, dengi, tifo ve koleradır.

Bunun yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü, Dakka’da mevcut olan şehir suyunda arsenik olduğunu bulmuştur. Bu bakımdan içme, diş fırçalama, meyve ve sebze yıkama  gibi işlemler için damacana y ada pet şişeler içerisinde alınan suların kullanılması tavsiye edilir. Bunlara ek olarak yapılması önerilen bazı aşılar da vardır.  Bu açıdan ,

 1. Hepatit A,
 2. Hepatit B,
 3. Tifo,
 4. Difteri,
 5. Boğmaca,
 6. Çocuk felci,
 7. Kuduz,
 8. Tetanos,
 9. Kolera,
 10. Menenjit,
 11. Japon ensefaliti,

Yapılması tavsiye edilir. Grip aşısının da gelmeden önce yapılması yine önerilir. Eğer Bangladeş’e gitmek istiyorsanız, öncesinde vizenizin olması şarttır. Eğer ülkeye gitme sebebine en uygun vizeye başvurmak, gerekli evrakları eksiksiz şekilde teslim edebilmek istiyorsanız Kıta Vize ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekip arkadaşlarımız, başvuru işlemlerinizi ilk adımından adımına kadar dikkatli bir şekilde yürütmektedir.

Bangladeş vize randevusu dışında farklı ülkelerin vizeleri hakkında da bizimle iletişime geçmeniz mümkündür.