Belçika Vizesi

Belçika vizesi Belçika ülkesine gitmek isteyen kişilerin çıkarması gereken bir evraktır. Bu evrak aslında gideceğiniz ülkeyi siyasi olarak tanımanız o ülkenin yasal temsilcilerinden izin almanız şeklindedir. Ülkemizde Belçika ülkesine farklı gerekçeler ile gitmek isteyen kişiler bulunmaktadır. Bu anlamda konsolosluk direkt olarak başvuru kabul etmemektedir. Bunun yerine yetkili olarak görevlendirilmiş olan başvuru merkezleri bulunmaktadır. Bu başvuru merkezleri sizin adınıza tüm süreci en başından en sonuna kadar takip etmektedir. Belçika vizesi almak isteyen kişiler ilk önce Belçika konsolosluğu başvuru merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu süreçten sonra gerekli olan tüm adımlar ile alakalı olarak başvuru merkezleri sizi yönlendirecektir. Başvuru evrakları arasında sayılan kıta vize merkezi tüm sürecinizi sizin adınıza yönetecektir. Başvuru merkezleri arasında kararsızlık yaşamaları durumunda ise daha öncesinde vize merkezlerinden vize çıkarmış olan kişilerin memnuniyet durumuna bakılarak karar verilebilir. Burada en büyük referans daha öncesinde bu başvuru merkezinden vize çıkararak olumlu sonuçlanması durumunda gerçekleşecektir. Bu memnuniyet sonucuna bakarak kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Belçika Vize Ücretleri

Belçika vize ücretleri olarak karşımızda etki eden birçok etmen söz konusudur. Bunları sıralayacak olursak başlangıç olarak göze çarpan ilk önce vize türünüz olacaktır. Çünkü Belçika öğrenci vizesi ile Belçika ticari vizenin ücretlendirme politikası birbirinden farklılık gösterecektir. Belçika ülkesine seyahat etmek isteyen kişiler vizelerini oluştururken seyahat edecekleri sürede oldukça önemlidir. Burada özellikle 90 gün maksimum 90 güne kadar kişi seyhat edeceği ülkede kalacaksa kısa süreli vize türünü çıkarması gerekmektedir. 90 günden fazla seyahat edilecek ise de uzun süreli vize türü çıkarılmaktadır. Bu iki tür için de farklı ücretlendirmeler yapılmaktadır. Belçika vize ücretlerinde Belçika ülkesine tek giriş ve çıkış mı yapacaksınız yoksa çoklu giriş çıkış mı yapacağınız da vize ücretlerine etki etmektedir. En son aşamada ise kişinin 18 yaşından büyük veya 18 yaşından küçük olması durumunda da vize ücretlerinde değişiklikler gözlenebilmektedir.

TC Vatandaş Belçika Vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşları Belçika vizesinden muaf mı? TC vatandaşları belli durumlarda Belçika vizesinden muaf olabilmektedir. Burada kişinin aslında sahip olduğu pasaport değişikliğe sebep olmaktadır. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Ülkemizde dört farklı pasaport türü bulunmaktadır. Pasaport çıkartılırken kişinin statüsüne göre çıkarılmaktadır. Ülkemizde bordo pasaport sahibi olan kişilerin vize çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Siyah, gri ve yeşil pasaportu olan kişilerin ise 90 günlük seyahatler için vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Bu pasaporta sahip olan kişiler istedikleri ülkeye maksimum 90 gün süre ile seyahat gerçekleştirebileceklerdir. Ülkemizde bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alması zorunludur.

Belçika Ülkesinde Schengen Vizesi Geçerli Mi?

Belçika ülkesinde Schengen vizesi geçerli mi? Schengen vizesi Avrupa ülkelerinde geçerli olan bir vize türüdür. Bu vize türü 90 gün için geçerlidir. Seyahat etmek istediğiniz ülkelere dilediğiniz kadar giriş ve çıkış işlemini gerçekleştirmenizi sağlar. Schengen vizesi toplamda 28 ülkede geçerlidir. Bu ülkeler Schengen bölgesine bağlı olarak değerlendirilmektedir. Belçika ülkesinde de Schengen vizesi geçerlidir.

Belçika Vize Türleri

Belçika vize türlerinde ki olan ana değişikliğin sebebi bu ülkeye seyahat etme gerekçenizin farklılaşmasından kaynaklı olmaktadır. Belçika ülkesine seyahat etmek için çok fazla gerekçe olabileceği için çok fazla da vize türü olması muhtemeldir. Genel olarak çıkarılan vizeleri ise sizin için bir araya getirdik. Belçika vize türleri:

 • Belçika Schengen vizesi: Bu vize türü kısa süreli vize türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vize türü ile tüm Avrupa ülkelerinde seyahatte bulunma hakkınız bulunmaktadır.
 • Belçika öğrenci vizesi: Belçika ülkesinde eğitim öğretim görmek isteyen kişilerin çıkarması gereken vize türüdür. Bu vize türü ERASMUS öğrencilerini de kapsamaktadır. Kısa süreli veya uzun süreli olarak da bu vize türünün çıkarılması mümkündür.
 • Belçika transit ticaret vizesi: Belçika transit ticaret vizesinden önce transit ticaret kavramına değinmek önemlidir. Transit ticaret başka ülkeler ile ticaret yapabilmek için Belçika topraklarından geçilmesinin zorunlu olduğu durumlarda çıkarılmalıdır. Belçika ülkesinde 24 saatten fazla kalınacağı durumda çıkarılması gerekmektedir.
 • Belçika aile ve ziyaret vizesi: Bu vize Belçika ülkesinde yaşayan aile ve arkadaşlarımızın yanına giderken çıkarmamız gereken vize türüdür.
 • Belçika ticaret vizesi: Bu vize Belçika ülkesi ile ticaret yaparken çıkarmanız gereken bir vize türüdür. Başvuru evrakları arasına şirket ile alakalı belgeler de eklenmesi gerekmektedir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar

Belçika vizesi kaç günde çıkar ilk öncelikli olarak başvuru merkezlerine tüm evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Belçika başvuru merkezi teslim ettiğiniz evrakları 3 iş günü içerisinde konsolosluğa teslim edecektir. Konsolosluk vize başvurularını karara bağlayacak olan kurumdur. Burada vize başvurunuzu onaylayabilir de onaylamayabilir de onaylanmaması durumunda bunu tarafınıza gerekçeli olarak bildirmesi gerekmektedir. Ortada onaylanmama gerekçesini ortadan kaldırarak tekrardan başvuru da bulunma hakkınız olmaktadır. Başvuru işlemleri alındıktan sonra ortalama 20 gün içerisinde karar açıklanmaktadır. Belçika vizesi için konsoloslukta herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına başvuru sürecinizi erkene çekmek faydanıza olacaktır. Seyahatten ortalama 1.5 ay önce başvuruda bulunmak sizin yararınıza olacaktır. Belçika konsolosluğu hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmamaktadır. Bu anlamda da ne kadar erken süreci başlatırsanız o kadar iyi olacaktır. Vize onay işlemini sadece vize konsolosluğu yapmaktadır. Burada tek yetkili merci konsolosluğun kendisidir.

Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika vize başvuru formu vize başvuru merkezinden randevu alırken karşınıza çıkmaktadır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bu formda bu ülkeye seyahat etme gerekçeniz alınmaktadır. Hem de size ait olan bilgiler alınmaktadır. Burada vereceğiniz herhangi bir bilgide ki yanlışlıktan dolayı başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanma ihtimali olduğunu unutmayınız. Bu formu doldururken bu anlamda oldukça dikkatli olmanız faydanıza olacaktır.

Belçika Vize Başvuru Evrakları

Belçika vize başvuru evrakları vize türlerine göre değişiklik gösterebileceği gibi kişiden kişiye de değişiklik göstermesi muhtemel olabilir. Genel anlamı ile herkesten istenen evrakları sizin için bir araya getirdik. Bu evraklar arasında genellikle herkesten istenen belgeler bulunmaktadır. Bu evraklar:

 • Pasaport özellikle pasaportun geçerlilik süresinin devam etmesi gerekmektedir. Kişi seyahatten döndükten sonra 2 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir. Pasaport vize için gerekli olan ilk evraktır.
 • Vize başvuru formu bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Beyan edilen tüm bilgiler doğru olmalıdır.
 • Biometrik resim son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve istenilen ölçülere uygun olması gerekmektedir. Arka fonun unda beyaz olması gerekmektedir.
 • Vize harç ücretinin yatırıldığına dair belgenin başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırıldığına dair belgenin başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi e devlet üzerinden de barkotlu şekilde alınabilmektedir.
 • Belçika ülkesine gitmek isteyen kişilerin bu ülkeye gittiklerinde seyahat giderlerini karşılayabilecek olan bir teminat olması gerekmektedir.
 • Kişiye ait olan bir hesabının son 3 aylık dökümü ilgili bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınıp evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.