Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi bu ülkeye gitmek isteyenlerin çıkarması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Etiyopya ülkesine bir seyahat düzenlemeniz durumunda vizeniz olması gerekmektedir. Ülkemizde başka bir ülkeye seyahat edebilmek için en önemli ön koşul kişinin pasaportunun olmasıdır. Pasaport başka ülkeye çıkış yapabileceğinizi gösteren evraklar arasındadır. Aynı zamanda sadece pasaport kullanarak ülke dışına çıkmanız mümkün değildir. Pasaport kişinin ülke dışına çıkmasında bir sakınca olmadığını gösterir. Vize ise seyahat edilecek olan ülkeye giriş için hiçbir sıkıntı olmadığını girebileceğini gösteren siyasi bir belgedir. Etiyopya vizesi ile alakalı olarak tabi ki istisnai durumlar söz konusudur. Bu durumlara bakacak olursak ilk göze çarpan sahip olduğunuz pasaport türünüz olacaktır. Pasaport türünüz vize çıkarma durumunuzu size ifade edecektir. Ülkemizde dört çeşit pasaport çıkartılmaktadır. Pasaportlar kişilerin statüsüne göre çıkarılan evraklar arasında sayılmaktadır. Pasaportlar ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Siyah, yeşil ve gri renkli pasaportlar bulunmaktadır. Bu pasaporta sahip olan kişiler maksimum 90 gün şeklinde gerçekleştirecekleri seyahat için vize almak zorunda değildirler. Bordo pasaport sahibi olan kişilerin ise vize çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkemizden Etiyopya ülkesine genellikle turistik amaçlı giden çok fazla kişi bulunmaktadır. Bu kişiler bordo renge sahip olan kişiler olarak görünmektedir. Bu kişilerin seyahatleri ister kısa süreli ister uzun süreli olsun bu kişilerin vize çıkarması gerekmektedir. Aynı zamanda siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri de seyahatleri 90 günden fazla sürecek ise vize çıkarmak zorundadır.

Etiyopya Vize Randevusu

Etiyopya vize randevusu başvuruları direkt olarak Etiyopya konsolosluğuna yapılmamaktadır. Bu konsolosluklar tarafından yetkili olarak kılınmış başvuru merkezleri bulunmaktadır. Kişiler bu başvuru merkezlerine başvuru da bulunmaktadır. Her ne kadar kişi başvuru merkezine başvuru da bulunmuş olsa da başvuru merkezleri sadece başvuru sürecini yönetmektedir. Vizenin onaylanıp onaylanmaması kararının verilmesi işlemini yapan ise konsolosluğun ta kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi vize randevusunu ret de edebilir. Burada inisiyatif konsolosluğa aittir. Etiyopya konsolosluğu ret kararı verirse bu durumu gerekçeli olarak açıklamak zorundadır. Başvuru yapan kişi, bu gerekçeyi ortadan kaldırırsa tekrardan başvuru da bulunabilir. Tekrardan başvuru yapması durumunda ise konsolosluk yine inceleme yapacaktır. Birçok başvuru merkezi olması sebebi ile kişi karar verirken problem yaşamaktadır. Burada kişinin en çok dikkat edeceği durum ise daha öncesinde bu vize başvuru merkezinden vize almış kişilerin memnuniyet durumunu incelemek olmalıdır. Bu memnuniyet durumuna bakarak kişi kolaylıkla karar verebilir. Başvuru merkezlerinden biri olan Kıta Vize firması yıllardır tüm vize sürecini en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde yürütmektedir. Sadece Etiyopya ülkesi için değil birçok ülke için vize işlemlerinizi takip etmektedir. Kıta vize firması için yapmanız gereken ilk önce online olarak randevu oluşturmanız olacaktır. Randevu oluşturduktan sonra tarafınıza gerekli olan evraklar iletilecektir. Sürecin daha iyi izleyebilmesi için randevu günü ve saatinize bu evrakları hazır ederek gitmeniz fayda sağlayacaktır. Vize merkezi evrakları kontrol ederek sisten teslim alacaktır. Teslim alındıktan sonra da 3 gün içerisinde konsolosluğa teslim edecektir.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya vize ücretleri olarak net bir rakam vermek kesinlikle doğru olmayacaktır. Çünkü vize ücretlerini etkileyen birkaç etmen bulunmaktadır. Bu etmenlere bakacak olursak en çok göze çarpanlardan bir tanesi çıkarmış olduğunuz vize türü olacaktır. Çünkü vize ücretlerinde çıkarılan bir turistik amaçlı vize ticari amaçlı olarak çıkarılan vize türü vize ücreti aynı olmamaktadır. Özellikle yabancı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde seyahat süresi de vize ücretlerini etkilemektedir. 90 gün süreli yapılacak olan vize türü kısa süreli vize türü olarak karşımıza çıkmaktadır. 90 günden fazla yapılacak olan vize türleri ise uzun süreli vize olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vize ücretleri de birbirinden farklı olmaktadır. Etiyopya vizesi için ücret noktasında değişikliğe sebep olan diğer bir durum ise bu ülkeye kaç kere giriş çıkış yapacağınız ile alakalıdır. Tek giriş ve çıkış işleminde farklı bir vize çoklu giriş çıkışlarda da farklı bir vize ücreti uygulanacaktır. 18 yaşın altında ve üstünde olunması da vize ücretlerini etkilemektedir. Bu anlamda ilk önce vize başvuru merkeziniz ile görüşmeniz oldukça sağlıklı olacaktır. Çünkü onlar sistem üzerinden tüm bilgileri girerek size net bir rakam söyleyecektir. Ona göre vize harç ücretinizi ödeyebilirsiniz.

TC Vatandaşları Etiyopya Vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşları Etiyopya vizesinden muaf mı? Hayır, muaf değil. Ülkemizde bordo pasaportlu kişilerin vize alması zorunludur. Vize alması için ilgili konsolosluk tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezine gitmesi gerekecektir. Ülkemizde dört farklı türde pasaport çıkmaktadır. Bu pasaportlardan siyah, yeşil ve gri renkli pasaport sahipleri maksimum 90 gün süreli gerçekleştirecekleri bir seyahat var ise vize alma mecburiyetleri bulunmamaktadır. Diledikleri ülkeye seyahat edebilme özgürlüğüne sahiptirler. Ama eğer ki 90 günden fazla kalınacaksa yani uzun süreli bir seyahat söz konusu ise işte o zaman vize çıkarma mecburiyetleri bulunmaktadır. Ama bordo pasaporta sahip olan kişilerin hem kısa süreli hem de uzun süreli seyahatleri için vize çıkarması mecburidir.

Etiyopya Ülkesinde Schengen Vizesi Geçerli Mi?

Etiyopya ülkesinde Schengen vizesi geçerli mi? Hayır Schengen vizesi geçerli değildir. Schengen vizesi tüm Avrupa devletlerinde ortak olarak kullanılabilen kısa süreli bir vize türüdür. Bu vize türüne sahip olan kişiler vize çıkardıkları ülkeye diledikleri gibi giriş ve çıkış işlemi yapabilirler. Etiyopya ülkesi de bir Avrupa ülkesi olmadığı için Schengen vizesi bu ülkede geçerli değildir. Schengen vizesi toplam 28 adet ülkede geçerlidir. Avrupa ülkeleri aynı zamanda kendi aralarında seyahat edebilmek için herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan rahatlıkla hareket edebilirler.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya vize türlerine bakacak olursak birçok tür olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Çünkü aslında vize türü bu ülkeye seyahat edecek kişilerin hangi gerekçe ile bu ülkeye gittiğini belirtmektedir. Bu da çok çeşitlilik gösterebileceği için birçok vize türünün varlığından söz edilebilir. Etiyopya vize türleri:

 • Etiyopya turistik vize
 • Etiyopya öğrenci vizesi
 • Etiyopya ticari vize
 • Etiyopya transit vizesi
 • Etiyopya uzun süreli vize

Etiyopya Vize Başvuru Evrakları

Etiyopya vize başvuru evrakları bazen ekstra ve farklı olarak evrak da talep edilmektedir. Genellikle kişinin vize türüne göre ekstra olarak evrak talep edilmektedir. Ama genellikle vize başvurusunda bulunan herkesten istenen evraklar:

 • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Beyan edilen tüm belgelerin doğru olması gerekmektedir.
 • Vize harç ücretinin yatırıldığına dair belge başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırıldığına dair belge
 • Kişinin bu seyahati karşılayabilecek olduğuna dair belge genellikle teminat göstermesi istenmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin ücretinin yatırıldığına dair belge
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
 • Kişiye ait olan bir banka hesabının son 3 aylık dökümü ilgili bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınacaktır.