Fransa Vizesi

Fransa vizesi almak için ne yapmalı? Fransa her sene çok sayıda yabancı misafiri ağırlayan bir ülkedir. Eğer siz de turizm, iş, eğitim ya da farklı bir sebeple ülkeye yolculuk yapmayı planlıyorsanız, öncesinde vizenizin olması şarttır. Şayet nasıl alınacağını, hangi evrakların gerekli olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı kontrol ederek merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz.

Fransa coğrafi olarak Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ancak dünyanın birçok bölgesinde denizaşırı toprakları da vardır. Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra’dır. Akdeniz’de italya’ya ait Sardinya Adası’ndan yalnızca 12 km uzakta olan Sardinya da Fransa’ya aittir.

Bunun yanı sıra Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam, Saint Martin adası aracılığıyla Hollanda Antillerine sınırı mevcuttur. Ek olarak Manş Tüneli aracılığıyla da Birleşik Krallığa bağlanır. Eğer Fransa vizesi almak istiyorsanız ve ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fransa Vize Türleri Neler?

Vize kendi içerisinde farklı seçeneklere ayrılır. Bu bakımdan kişilerin kendisine en uygun vize türüne müracaat etmesi gerekir. Fransa vizesi almak istiyorsanız aşağıdaki başlıkları birer birer inceleyerek, aralarından size en uygun olanlarına başvurabilirsiniz.

C Tipi Vize

C Tipi Vize, Fransa vizesi seçeneklerinden bir tanesidir. 90 güne kadar olan seyahatler için alınır.

Turistik Vize

Fransa’ya turistik sebeplerden dolayı gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türüdür. 90 günü aşmamak kaydı ile verilmektedir.

Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Eğer bu gibi sebeplerden dolayı Fransa’ya gitmek istiyorsanız, başvuru yapabileceğiniz vize türüdür. 90 güne kadar olan seyahatler için verilir.

Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Eğer Fransa’da aile bireyiniz, akrabanız ya da arkadaşınız bulunuyorsa ve onu ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, müracaat etmeniz gereken vize türüdür. Fransa vizesi seçenekleri arasından 90 güne kadar verilir.

Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Bu vize türü kültürel seyahat, sportif faaliyetler, konferans ve seminerler için geçerlidir. 90 güne kadar geçerli olan bir vize türüdür.

Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi, Fransa vizesi için başvuru yapabileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir. 90 güne kadar olan bir yapısı vardır.

D Tipi Vize

D tipi vize aynı zamanda ulusal vize olarak da bilinir. Aile birleşimi ve uzun süreli eğitim gibi sebeplerden dolayı alınır. 90 günden uzun sürecek olan seyahatler için verilir.

Transit Vize

Transit vize de Fransa vizesi türleri arasında bulunur. Eğer üçüncü bir ülkeye giderken Fransa’dan geçecekseniz başvurulan bir vizedir.

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize  başvurularının nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından sorulur. Genel anlamda başkonsolosluklara gidilerek şahsi başvuru bilindiği gibi bazı ülkelerde yapılabilir. Bu gibi durumlarda kişilerin vize randevusu alması, buna giderek form doldurup gerekli evrakları teslim ederek müracaatı tamamlaması gerekir.

Ancak ülkeden ülkeye bu değişir. Bazı ülkeler şahsen başvuru kabul etmemektedir. Fransa da bunlardan bir tanesidir. Fransa vizesi almak istiyorsanız, Fransa konsolosluğu ya da büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ve seyahat acentelerine müracaat edilmelidir. Seyahaht süresi 90 günü aşıyorsa da Fransa konsolosluğuna direk olarak başvuru sağlanmalıdır.

Eğer Fransa’ya bir seyahat etmeyi planlıyorsanız, Kıta Vize ilk adımdan son adıma kadar başvuru işlemlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir. Fransa vize randevusu almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Fransa Vize Şartları Neler?

Fransa vize randevusu öncesinde bilmeniz gereken bir takım şartlar vardır. Vize başvuru formu online platformda doldurulmalıdır. Formda geçen seyahat tarihleri ile pasaport süresinin bitiş tarihleri uyumlu olmalıdır.

Form eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. İçinde bulunan adres, telefon, adres, telefon ve e-mail bilgileri de güncel olmalıdır. Pasaport ve nüfus cüzdanları için sağlanan parmak izleri veri tabanlarının farklı olması sebebiyle vize için geçerli değildir.

Fransa Vizesi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Vize başvuruları esnasında kişilerin sağlaması gereken bir takım evraklar vardır. Fransa vize randevusu alındıktan sonra teslim edilmesi lazım olan belgeler şöyledir:

 1. Pasaport (Pasaportların 10 yıldan eski olmaması, en az 2 sayfasının boş olması ve seyahat dönüş tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.)
 2. Fransa vize başvuru formu
 3. Daha önce kullanılan pasaportlar var ise bu pasaportların asılları
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Tam vukuatlı nüfus kağıt örneği
 7. Seyahat Sağlık Sigortası
 8. Vize başvuru sahiplerinin Fransa seyahati için ulaşım ve konaklama bilgileri ile güncel telefon numarası
 9. Banka hesap hareketleri

Bununla birlikte kişilerin durumuna göre gerekli evraklar farklılık gösterir. Örnek olarak çalışanlar için gerekli Fransa vizesi evrakları içerisinde şu gibi belgeler vardır:

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Vergi levhasının fotokopisi
 4. Faaliyet belgesi
 5. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 6. Sigortalı işe giriş bildirgesi
 7. 3 aylık maaş bordrosu

Bunların dışında kişilerin durumlarına, başvurulan vize türüne göre değişen evraklar da vardır. Kıta Vize, profesyonel ekip arkadaşları ile Fransa vize randevusu alındıktan sonra işlemleri uzman şekilde tamamlamaktadır.

Fransa Vize Fiyatları Ne Kadar?

Vize fiyatları her ülkede farklılık arz etmektedir. Bu nedenle yurt dışına yolculuk planlayan kişiler, vize ücretlerinin ne kadar olduğunu da sormaktadır. Fransa vize ücretleri 80 euro olmakla birlikte senelere göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla sık sık, düzenli bir şekilde incelemek tavsiye edilir.

Fransa Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Vize başvurusunu sorunsuz bir şekilde tamamlayan kişiler, sonuçların en zaman geleceğini sıklıkla sorar. Burada sonuçların olumsuz olabileceği de unutulmamalıdır. Problemsiz bir şekilde yapıulan ve ücreti ödenen vize başvurusunun kesin olarak olumlu sonuç alacağı düşünülmemelidir. Pek çok sebepten dolayı konsolosluk ret cevaplarını verebilir.

Genel anlamda Fransa vizesi 5 ile 15 iş gününde sonuçlanır. Ancak resmi tatillere gelinmesi, belgelerde hata olması, ek belge istenmesi, konsolosluğa yoğun şekilde başvuru olması bu sürenin uzamasına neden olabilir.

Vize Sponsor Dilekçesi Nedir ve Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Vize başvurusu için gerekli evraklar arasında vize sponsor dilekçesi de bulunabilir. Eğer kişilerin maddi durumu Fransa yolculuğuna izin vermiyorsa yararlanılabilecek bir yöntemdir. Bir geliri olmayan, son 3 ay içinde banka hesap hareketleri görülmeyen veya hesabında konsolosluğun belirttiği miktardan az varlık bulunan öğrenciler ve işsizler bunu kullanabilir.

Vize sporları müracaat eden kişinin birinci derece akrabaları olan anne-baba, eş ve çocuklardır. Sponsor müracaat eden kişinin yurt içi gidiş-dönüş ve diğer masraflarını karşılayacağına dair ıslak imzalı dilekçe hazırlamalıdır.

Fransa Schengen Mi?

Özellikle Avrupa’ya yapılacak bir seyahat öncesinde, kişiler onun Schengen bölgesinde olup olmadığını merak edebilmektedir. Fransa vizesi almak istiyorsanız, Fransa’nın Schengen kapsamında olduğu bilinmelidir.

Ayrıca Avusturya, Belçika, Almanya, Danimarka, Yunanistan, İspanya, İtalya, Finlandiya, Macaristan, Litvanya, Letonya ve Estonya da bu kapsamda olan ülkelerdir. Eğer vize başvurusu yapmak istiyorsanız, Fransa vize randevusu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.