İrlanda Vizesi

İrlanda vizesi almak istiyorsanız sizlerin de ilk olarak belirli şartları yerine getirmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var. Eğer hangi türden vize almak için karar verdiyseniz bu noktada yapmanız gereken şeyler için iyi bir planlama yapmalı, ardından da tüm süreci buna göre hareket ettirmelisiniz. İrlanda vizesi alırken birçok şeye dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var. Sizler için İrlanda vizesi nasıl alınır, hangi şartlar aranır, ne gibi evraklar istenir, randevu almak nasıldır, ödemeler nasıldır gibi merak edilen her bir soruyu derledik. Sizler de İrlanda vizesi yazımızı okuyarak birçok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda Schengen vizesi almak her ne kadar gözlerinizde büyüyor olsa bile yapmanız gereken adımlar oldukça basittir. Çünkü belirli detayları bilerek kendiniz için yol çizmeniz sürecin daha rahat hareket etmesine olanak sunacaktır. Vize alırken sizler de ilk olarak şartların neler olduğundan hangi belgelerin gerekli olduğuna kadar tüm detayları bilmelisiniz. Bu sayede zaten tüm süreç rahat bir şekilde ilerleyecektir. Vize alma kararı verdiğiniz zaman her şeyin planlanması hem vize almanın kolay olmasına hem de daha rahat hareket edilmesine olanak sunacaktır.

İrlanda Vize Alma Şartları Nelerdir?

İrlanda vize almak için sizlerin de İrlanda konsoloslukları tarafından istenen her bir şartı yerine getirmeniz gerekir. Eğer bir tane şartta dahi eksiklik olsa yine de başvurular olumlu sonuçlanmaz. Genel olarak gerekli olan şartları incelediğimiz zaman en az altı ay boyunca geçerli olan pasaportların olması gerekirken bu pasaportlarda son iki sayfanın en az boş olması istenir. Bir yandan da ülkeye geri dönüş yapılacağına dair maddi kaynakların olmasından İrlanda sınırlarında yer alırken yeteri kadar maddi kaynakların olduğunun belgelenmesi gerekir. Son olarak bireylerin verdikleri her bir bilginin doğru ve eksiksiz olma şartı aranır. Bu şartlar ile bireyler rahat bir şekilde başvurularını yaparak hareket edebilirler.

İrlanda Vize İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi almak isteyen herkesten istenen farklı evraklar vardır. Sizler de başvuru öncesinde ilk olarak sizlerden hangi evrakları istediğini bilmenizde fayda var. Bu evraklar hazırlanırken her şeyin dikkatli olması gerekir. Çünkü evraklarda en ufak bir eksiklik ya da hata olması durumunda vizelerin olumsuz sonuçlanması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden de belge hazırlanması oldukça önemlidir.

 1. Pasaport
 2. Aktif banka hesabının üç aylık dökümlerine ek olarak 3000 TL bakiye
 3. Var ise eski pasaportların fotokopileri
 4. 18 yaşından küçüklere ebeveynden ya da yasal vasisten alınmış noter onaylı muvaffakatname
 5. İş yeri sahipleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküsü
 6. Finansal durumu gösteren belgeler
 7. İrlanda vize başvuru formu
 8. Nüfus cüzdan fotokopisi
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 10. Konaklama yeri ile ilgili rezervasyon bilgileri
 11. Seyahat amacını destekleyen belgeler
 12. 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası
 13. Biometrik fotoğraf
 14. Ulaşım için rezervasyon bilgileri
 15. Şoför vizesi alacaklar için teminat yazısı, uluslararası ehliyet, C2 belgesi
 16. Vize ücretinin ödeme dekontu
 17. Davetiye, davetiyeyi gönderenin bilgileri
 18. Kamu personelleri için görev yapılan yerden alınan yazı
 19. Öğrenciler için öğrenci belgesi ve sponsor bilgileri
 20. Denizci vizesi için denizci cüzdanı, Türk firmasından imza sirküleri, İrlanda firmasından garanti yazısı
 21. Çalışanların maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet döküm belgesi
 22. Çiftçiler için ziraat odası sicil kaydı, çiftçi belgesi

Yukarıda yer alan belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Eğer bir tanesinde bile hata varsa sorun olacağı için İrlanda konsolosluklarına teslim edilmeden önce kontrol edilmesi gerekir. Gerekli kontroller yapılırken eksik ya da hata varsa teslim edilmeden önce düzeltilmesi gerekir.

İrlanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İrlanda vize randevusu alınması için birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemler arasından sizler de istediğiniz adımı seçebilirsiniz. İrlanda randevusu alırken uygulanabilecek olan yöntemler;

 1. Ankara sınırlarında bulunan İrlanda büyükelçiliklerine giderek randevu almak için başvurmak
 2. Ankara, İzmir, İstanbul ve Gaziantep sınırlarındaki VFS Global ofislerine giderek uygun zaman için randevu almak
 3. Kıta Vize danışmanlık hizmetlerinden randevu almak için yardım almak

Yukarıda uygun olan adımlardan kişiler kendilerine en uygun olanı seçebilirler. Bu sayede randevu almak daha kolay ve rahat bir şekilde meydana gelmektedir.

İrlanda Vize Ücreti Ne Kadar?

İrlanda vize ücreti ödemeleri TL cinsi ile yapılmaktadır. Ödemeler sırasında kredi kartı ya da taksit geçerli değildir. Bu yüzden de tüm ödemeler konsolosluklardan vize alırken TL cinsi ile nakit ve peşin olarak yapılmaktadır. İrlanda ücretleri net olarak belli değildir. Bu ödemeler hakkında net bilgi almak isteyen kişiler İrlanda konsolosluklarını arayabilecekleri gibi danışmanlık hizmetlerinden de bilgi alabilecekler. Ödemelerin net belli olmamasının ana sebebi bireylerin hangi türden vize alacak olmalarıdır. Eğitim için farklı ücretler ödenirken turizm amaçlı alınan vizelerde ödenen ücretler farklı olmaktadır. Hal böyle olunca bireyler vize alırken hangi türden vize alacaklarsa buna göre net miktarları öğrenebilirler.

İrlanda Vizesi Biyometri İşlemleri Nasıl Yapılır?

İrlanda vize alım sırasında parmak izi gibi uygulamaların geçerli olduğu biyometri işlemleri şart olmaktadır. Bunun ana nedeni parmak izi uygulamasıdır. Fakat bazı istisnai olan durumlar vardır ki bu anlarda kişiler parmak izi uygulamalarına girmezler. Genel olarak muaf olan kişi listesi;

 1. Hükümet temsilci görevi ile gidenler
 2. 2 yaş ve altında olan çocuklar
 3. Son beş yıl içerisinde vize almış olanlar
 4. Bedensel olarak parmak izi veremeyecek şekilde sorunları ya da engelleri olanlar
 5. Parmaklarında yara, hasar ya da kesik olanlar

Yukarıda yer alan durumlar haricindeki kişilerin tamamı uygulamalara girmek zorundadır. Bu yüzden de muaf harici olan kişiler vize alırken sorun yaşamamak için parmak izi uygulamaların girmesi gerekir.

İrlanda Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İrlanda vize alarak bireyler tüm Schengen ülkelerine gidebilirler. İrlanda vizesi de Schengen vizesidir. İrlanda vizesi devam ettiği sürece tüm Schengen ülkelerine giriş ve çıkışlar yapılabilir. Giriş çıkış serbestlikleri olan ülkelerin tam listesi;

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Fransa
 8. Hollanda
 9. İspanya
 10. İsveç
 11. İtalya
 12. Macaristan
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Malta
 17. Polonya
 18. Portekiz
 19. Slovakya
 20. Slovenya
 21. Yunanistan

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İrlanda Vizesi Almak

İrlanda vizesi alma düşüncesinde olan Suriye, İran ya da Irak gibi üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye içerisine oturma izinlerinin olması ve bir de bunları belgelemeleri gerekir. Aksi durumlarda vize başvuruları maalesef ki olumlu olmaz. İrlanda’ya gitmek isteyenler olarak süreciniz daha rahat ve hızlı geçsin istiyorsanız Kıta vize danışmanlık hizmeti olarak bizlerden gerekli yardımları alabilirsiniz. Bu sayede sizler de daha rahat bir şekilde vize alabilir, süreci daha hızlı bir şekilde de yönetebilirsiniz.