İspanya Vizesi

İspanya vizesi alarak Schengen ülkelerinin tamamına gidilebilir. Bu yüzden de eğitimden turizme, dil öğrenmeden ticarete kadar birçok farklı alan için İspanya vizesi tercih edilir. Tabi ki bu vize birçok işlem için alınabilirken sizler de vize alma kararı verdiğiniz zaman nasıl alacağınızdan ne kadar ödeme yapmanız gerektiğine kadar birçok detayı merak edebilirsiniz. Yazımızı okuyarak tüm aklınıza takılan yanıtları bulabilirsiniz.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Schengen vizesi almak için neler yapılması gerekir, vizeler nasıl alınır gibi birçok soru en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Vize almak her ne kadar teferruat gerektiren ya da zorlu bir işlem gibi dursa bile aslında oldukça kolaydır. Sadece belirli adımların takip edilmesi istenilen süreçler için uygun olacaktır. Fakat bir detayın bile atlanmaması gerekir. İspanya vizesi alırken her şeyin iyi bir planlama ile belirlenmesi sürecin daha rahat olmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden de bireyler daha rahat ve hızlı olarak vizelerini alabilirler.

İspanya Vize Alma Şartları Nelerdir?

İspanya vize alma sırasında bireylerin yerine getirmesi gereken şartlar vardır. Bu şartlar incelenecek olduğu zaman en az 6 ay geçerlilikleri olan bir pasaport olması gerekirken bu pasaportun en az iki boş sayfasının olması gerekir. Ek olarak istenen şartlardan bir diğeri de gerekli maddi kaynakların sunulması ve geri dönmek için de yeteri kadar maddi gücün olduğunun belgelenmesidir. Aksi durumda başvurular kabul edilmez. Bir yandan da başvuru sırasında verilen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen göstermek gerekir. Bireyler olarak başvurunuz sırasında eğer sorun yaşamak istemiyorsanız anlattığımız tüm şartlara sahip olmanız gerekir. Eğer bir tanesi bile uymuyorsa vize alım süreci tehlikeye girecektir. Bir yandan da vize şartlarında uyumsuzluk olan kişilerin başvuru yapmadan hemen öncesinde bu şartları yerine getirmesi gerekir.

İspanya Vize İçin Gerekli Evraklar

İspanya vizesi alma sırasında sizlerin de başvurularınızın olumlu sonuçlanması için birçok belge hazırlamanız gerekir. Hazırlamanız gereken belgeler listesi detaylı bir şekilde incelenecek olduğu zaman bu belgeler aşağıda olduğu gibi gözlenecektir. Her bir belgenin eksiksiz olması gerekir.

 1. Pasaport
 2. Aktif banka hesabının üç aylık dökümlerine ek olarak 3000 TL bakiye
 3. Var ise eski pasaportların fotokopileri
 4. 18 yaşından küçüklere ebeveynden ya da yasal vasisten alınmış noter onaylı muvaffakatname
 5. İş yeri sahipleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküsü
 6. Finansal durumu gösteren belgeler
 7. İspanya vize başvuru formu
 8. Nüfus cüzdan fotokopisi
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 10. Konaklama yeri ile ilgili rezervasyon bilgileri
 11. Seyahat amacını destekleyen belgeler
 12. 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası
 13. Biometrik fotoğraf
 14. Ulaşım için rezervasyon bilgileri
 15. Şoför vizesi alacaklar için teminat yazısı, uluslararası ehliyet, C2 belgesi
 16. Vize ücretinin ödeme dekontu
 17. Davetiye, davetiyeyi gönderenin bilgileri
 18. Kamu personelleri için görev yapılan yerden alınan yazı
 19. Öğrenciler için öğrenci belgesi ve sponsor bilgileri
 20. Denizci vizesi için denizci cüzdanı, Türk firmasından imza sirküleri, İspanya firmasından garanti yazısı
 21. Çalışanların maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet döküm belgesi
 22. Çiftçiler için ziraat odası sicil kaydı, çiftçi belgesi

Yukarıda yer alan belgelerin hazırlanmasının ardından konsolosluklara teslim etmeden önce tüm belgeler yeniden doğru mu ve eksiksiz mi diye kontrol edilmelidir. Çünkü aksi durumlar meydana geldiği zaman vizelerin olumsuz sonuçlanması gibi durumlar gözlenebilir. Bu yüzden kontrollü ilerlemek vize alma süreçlerini olumlu ve hızlı etkileyecektir.

İspanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İspanya vize randevusu alınması için birçok farklı yöntem vardır. Eğer sizlerin de vize almak için yeteri kadar vakti yoksa ya da nasıl alacağınızı tam olarak bilmiyorsanız Kıta Vize danışmanlık merkezi olarak bizlerden yardım alabilirsiniz. Randevu alma sürecinde tüm gerekli detayları sizlerin en ufak bir şey yapmasına gerek kalmadan sunuyoruz. Fakat randevuları kendi almak isteyen vatandaşlar Ankara sınırlarında yer alan İspanya büyükelçiliklerinden randevu alabilirler. Bir yandan da Ankara, İzmir, İstanbul ve Gaziantep sınırlarında yer alan VFS global ofislerinden randevular alınabilir. Randevu almak için kişilerin kendilerine en uygun olan yöntemi tercih etmesi gerekir.

İspanya Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya vize ücreti vize alma kararı alan herkesin merak ettiği bir konu olarak gözlenir. Fakat sizler de bilirsiniz ki eğitimden dil öğrenmeye, turizmden ticarete kadar birçok farklı türden vize vardır. Bu yüzden de bireylerin aldıkları vize türüne göre farklı ücret ödemeleri söz konusu olur. Net fiyat bilgisi almak isteyen kişiler İspanya konsoloslukları ya da vize danışmanlık merkezleri ile iletişime geçebilirler. Bu sayede İspanya vizesi son ücretler ne kadar daha rahat bir bilgi alınır. İspanya vizesi alırken ödemeler peşin ve nakit olarak yapılır. Kredi kartı ya da taksitlendirme söz konusu olmazken bir yandan da ödemeler TL cinsi ile kabul edilir.

İspanya Vizesi Biyometri İşlemleri Nasıl Yapılır?

İspanya vize alım süresince bazı istisnai durumlar hariç herkesin biyometri işlemlerini yerine getirmesi gerekir. Bu işlemler parmak izi uygulaması olarak da bilinir. Genel olarak muaf olan kişilerin listesi incelenecek olduğu zaman;

 1. Hareketli yapılarından ötürü 2 yaş altında olan çocuklar
 2. Hükümet temsilcisi olarak giden kişiler
 3. Son beş yıllık zaman diliminde vize almak için parmak izi verenler
 4. Bedensel anlamda parmak izlerini veremeyecek engelleri olanlar
 5. Parmaklarında yara, kesik ya da yaralanma olması

Bu durumlar harici geri kalan kesimler muaf tutularak bireylerin vize alması için geri kalan herkesin parmak izi uygulamasına tabi tutulması gerekir.

İspanya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İspanya vize alarak sizler de birden fazla ülkeye gidebileceksiniz. İspanya da Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için İspanya vizesi alanlar Schengen vizesi almış olacaklardır. Bu vizenin alınması ardından vize süresi devam ederken sizler de tüm Schengen ülkelerine gidebilirsiniz. Bu ülkelerin tam listesi incelenecek olduğu zaman;

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Fransa
 8. Hollanda
 9. İspanya
 10. İsveç
 11. İtalya
 12. Macaristan
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Malta
 17. Polonya
 18. Portekiz
 19. Slovakya
 20. Slovenya
 21. Yunanistan

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İspanya Vizesi Almak

İspanya vizesi almak için üçüncü ülke vatandaşlarının birçok farklı belge ya da şartları da yerine getirilmesi gerekir. İstenilen şartlardan farklı bir tanesi de Türkiye sınırlarında oturma izinleri alabilmek ve bunların belgelenebilecek konumda olmasıdır. Bunların belgelenmesi yapılamazsa da başvurular olumlu olarak sonuçlanmayacaktır. Üçüncü ülke vatandaşları bir yandan da tam Türkçe bilemiyor olabilecekleri için yanlarında tercüman bulundurmaları sürecin daha rahat ilerlemesinde etki olacaktır. İspanya’ya gitmek isteyen bireyler Kıta Vize olarak bizler ile dilediği zaman anlaşabilir, böylece kaliteli bir şekilde daha hızlı olarak vize alma süreçlerini de değerlendirebilirler.