İsrail Vizesi

İsrail vizesi nasıl alınır? Vize başvurularının nasıl olduğu, hangi evrakların gerektiği gibi sorular birçok kişi tarafından sorulur. Çünkü ülkeden ülkeye göre bir takım farklılıklar bulunabilmektedir. Eğer İsrail’e bir seyahat yapmayı planlıyorsanız, bu yazımızı kontrol ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

İsrail coğrafi konum olarak Batı Asya’da, Akdeniz’in Güneydoğu kıyısında ve Kızıldeniz’in kuzey kıyısında yer almaktadır. Kuzeyinde Lübnan, kuzeydoğusunda Suriye, doğusunda Ürdün, güneybatısında Mısır, hem batı hem de doğusunda Gazze Şeridi ve Batı Şeria vardır.

Eğer turizm, ticaret, eğitim ya da iş ya da farklı bir sebeple İsrail’e gitmek istiyorsanız, bir vize almanız gereklidir. Kıta Vize ile iletişime geçerek İsrail vize randevusu alabilir, başvuru işlemlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İsrail Vize Türleri Neler?

İsrail vizesi neler? Vize türleri oldukça geniştir. Eğer bir ülkeye girme amacınız neyse, başvurduğunuz vize türü de buna uygun olmalıdır. Aksi halde vize başvuruları reddedilebilir. İsrail vizeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, genel anlamda aşağıdaki başlıklar incelenebilir.

B/2 Ziyaretçi Vizesi

Bu vize kısa süreli olarak da bilinir. Turistik ziyaret, eğitim veya iş toplantısı gibi faaliyetler için sunulmaktadır. Düzenleme tarihi itibariyle 3 ay süre ile geçerliliği vardır.

B/1 Çalışma Vizesi

Çalışma amacıyla İsrail’e gidiyorsanız, başvurmanız gereken vize türüdür. Uzmanlar, sanatçılar ve buna benzer iş kollarında faaliyet gösteren kişiler için verilir.

A/2 Öğrenci Vizesi

İsrail ilk ve ortaokullarında öğretim görmek isteyen ya da İsrail’in farklı Yahudi Makamlarının gençlik kollarında eğitim görmeyi hedefleyen kişiler için verilmektedir. Bir seneyi kapsamakta olup çoklu giriş çıkışlar sağlanabilir.

A/1 Geçici Konaklama Vizesi

İade göç yasası çerçevesinde göç için kabul edilebilecek vizelerden biridir. Yahudi makamlarının aliyah temsilcilerince incelenerek, gerekli görüldüğü halde onaylanır.

A/3 Din Adamı Vizesi

İsrail’de tanınmış dini kurumlardan herhangi birinin davette bulunması durumunda başvurulabilen bir vize türüdür. Ülkede bulunan dini topluluklar arasında ruhani görevlerini yerine getirmek isteyen din adamları buna başvurulabilir.

A/4 Vizesi

A/4 vizesi, İsrail vizesi arasında başvurabileceğiniz vizelerden biridir. A/2 ve A/3 vizelerinin eşleri ile reşit olmayan çocuklarına verilen vizeden Suudi Arabistan’da olup, eş ve çocuklarını yanına almak isteyen kişiler yararlanabilir.

Bu bakımdan farklı İsrail vizeleri yer almaktadır. Bunların arasından size en uygun olana başvuru yapmanız gerekir. Gerekli evraklar her birinde farklılık arz edebilir.

İsrail Vize Başvurusunda Neler Yapılır?

Vize başvurularının nasıl yapıldığı, kişiler tarafından sık sık sorulur. Zira ülkeden ülkeye göre farklılıklar olabilir. İsrail vizesi almak istiyorsanız konsolosluğa giderek başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra gerekli evrakları verebilir, form doldurabilir ve diğer tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Şahsi başvuru yapmak bu bakımdan mümkün olsa da olumlu yanıtlar alabileceğiniz anlamına gelmez. Farklı sebeplerden dolayı ret yanıtları alınabilir.  Eksik ve hatalı evrak verilmesi, kişinin kendi ülkesine geri döneceğine dair güvence verememesi bunlardan bazılarıdır. Ayrıca farklı nedenlerden ötürü de kaynaklanabilir.

İsrail vizesine başvurmak istiyorsanız, vize danışmanlık firmaları ile de irtibat kurabilirsiniz. Kıta Vize ilk adımdan son adıma kadar işlemleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirerek, olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olmaktadır. İsrail vize randevusu için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

İsrail Vize Şartları Neler?

İsrail vizesi almak istiyorsanız, bir takım şartların olduğunu da bilmeniz gerekir. Bu bakımdan konsolosluğa verilecek pasaport içerisinde minimum 2 boş sayfa yer almalıdır. Ayrıca ibraz tarihi itibariyle minimum altı ay geçerliliğe sahip olmalıdır.

Ayrıca başvuru esnasında teslim edilen bir takım evraklar da vardır. Bunlar da İsrail vize randevusu öncesinde bilinmelidir. Genel hatları ile bunlar,

 1. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 2. Son bir sene içinde çekilen biyometrik fotoğraf,
 3. İsrail vize başvuru formu,
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi,

Şeklindedir. Ancak kişilerin durumlarına, başvurulan vize türüne göre değişen evraklar da vardır. Kişilerin bunlara göre hareket etmesi, tüm belgeleri sağlaması gerekir. Aksi durumda vizeler olumsuz yanıt alabilir. Ayrıca pasaportunda İsrail vizesi ya da İsrail’e giriş-çıkış damgası olan kişilerin,

 1. İran,
 2. Kuveyt,
 3. Libya,
 4. Lübnan,
 5. Suriye,
 6. Sudan,
 7. Suudi Arabistan,
 8. Yemen,

Gibi ülkelere giremeyeceği unutulmamalıdır.

İsrail Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize fiyatları her ülkede farklılık gösterdiği için bir ülkeye gitmeden önce fiyatların ne kadar olduğu pek çok kişi tarafından doğal olarak sorulur. İsrail vize fiyatları ne kadar diyorsanız, İsrail’de eğitim görecek öğrenciler dışındaki Türk vatandaşlarından ücret talep edilmemektedir.

İsrail Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Başarılı bir vize başvurusu ardından sonuçların ne zaman geleceği pek çok kişi tarafından doğal olarak sorulur. İsrail vize randevusu alınmış ve müracaat başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişse, yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü içerisinde tamamlanır.

Bununla birlikte resmi tatillere denk gelinmesi, fazla evrak teslim edilmiş olması, ek evraklar ya da İsrail vizesi için yoğun başvuru olması bu gibi durumlara yol açabilir.

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Hallerde Geçerli?

Vize sponsor dilekçesi vize başvurularında istenen evraklardan bir tanesidir. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler için noterden alınacak muvafakatnamenin kendi ikamet ettikleri yerde bulunan kaymakamlıktan apostillenmesi aranır. İsrail’e gitmek isteyen öğrencilerin ve herhangi bir geçimi olmayan ev hanımlarının vize müracaatı sırasında sponsora gereksinim bulunur.

Düzenli gelir elde edemeyen bu kişiler eşleri, anne-babaları gibi birinci derece yakınlarından gelir evrakı belgesi sunmalıdır.

Söz konusu birinci derece yakınlar çalışıyorsa çalışma evraklarını, sponsorluk dilekçelerini, banka hesap döküm özetlerini, emeklilerse emeklilik belgelerini sağlamalıdır. İşverenler için de şirket ile alakalı evraklar mevcuttur.

Vize Başvuruları Neden Reddedilir?

Vize başvurusunu yapan herkes olumlu geri dönüşler alacağını düşünür. Özellikle konsolosluklara giderek şahsi müracaat yapan kişiler için de bu durum geçerlidir. Ancak farklı sebeplerden dolayı vize başvuruları reddedilebilir. İsrail vizesi ret sebepleri arasında şunlar olabilir:

 1. Başvuru sahibinin kendi ülkesine döneceğine dair yeterli güvence verememesi
 2. Seyahati kanıtlayıcı belgelerin eksikliği
 3. Konsolosluğun kişinin kendi ülkesine geri döneceğine yeterince ikna olmaması
 4. Seyahat süresince konaklama ya da ulaşım garantisinin sunulamaması
 5. Sosyal güvencenin olup olmaması ve çalışma durumunun karara olumsuz etkide bulunması
 6. Sabit gelire sahip olduğunu kanıtlamaması
 7. Geçmiş dönemlerde yapılan yolculuklarda olumsuz olayların meydana gelmesi
 8. Evraklarda yalan beyan veya hatalı belgelerin sunulması

Genel anlamda vize başvurusunun ret yanıtları böyledir. İsrail vizesi de bu gibi nedenlerden dolayı ret yanıtları alınabilir.

Bu nedenle sorunsuz bir şekilde vize başvurusu yapmak oldukça önemlidir. Vize danışmanlık firmaları ile iletişime geçerek yardım almak bu bakımdan tavsiye edilir. Alanında uzman ekip arkadaşlarına sahip olan Kıta Vize, ilk adımdan son adımına kadar işlemlerinizi profesyonel bir şekilde takip etmektedir.

İsrail’e gitme sebebinize göre en uygun vizeye başvurabilir, evrakları sorunsuz bir şekilde tamamlayarak müracaatı gerçekleştirebilirsiniz. İsrail vizesi dışında farklı ülkeler için de vize başvuruları yapabilirsiniz. Ayrıca vize başvurusu öncesinde merak ettiğiniz sorular bulunuyorsa bunların da yanıtlarını alabilirsiniz.