İsviçre Vizesi

 İsviçre vizesi alarak son derece güzel bir tatil yapmak ve masal gibi bir atmosferde bulunmak son derece keyifli bir deneyim olacaktır. Barışın ve hümanizmin de sembollerinden biri olan ve olağanüstü doğal güzelliklere sahip olan bu ülkeye gitmek için alacağınız vizenin de son derece farklı çeşitleri mevcuttur. İsviçre vizesi almak üzere vize işlemleri yapmak için bu masallar diyarı gibi ülkenin Konsolosluğu ile bir bağlantı kurup önden bilgilendirme formu doldurmak gerekli olan şartlar arasında yer alır.

Ayrıca gerekli olan pek çok farklı şartın da söz konusu olacağını bildirerek İsviçre vizesi hakkında daha geniş kapsamda bilgi almak adına Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 İsviçre Vizesi İçin Ön Başvuru Nasıl Yapılır?

 İsviçre vizesi ön başvuru nasıl yapılır konusunda turist adaylarının ilk başta yapacağı işlemler hakkında bir takım hususları dile getireceğiz. İsviçre vize randevu işlemleri ile İsviçre vizesine bir ön başvuru oluşturup veri tabanına kaydettiğiniz zaman vize işlemlerinin ilk etabını tamamlamış olursunuz. Peki bu işlemi nasıl yapıyoruz?

 İsviçre vizesi için ön başvuru formu tam olarak İsviçre Büyükelçiliği vize işleri biriminden online bir şekilde doldurup bu büyükelçiliğe mail atarak yapılıyor. Bunun için de İsviçre Büyükelçiliği vize işleri biriminin mail adresini bulmanız lazım. İsviçre Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinde İsviçre Büyükelçiliği vize işleri biriminin mail adresini bulmak mümkün olacaktır Ve bu mail adresi üzerinden direkt olarak İsviçre vizesi ön bilgilendirme formu doldurup gönderebilirsiniz.

Böylece İsviçre vizesi Büyükelçiliği vize işleri biriminden tam olarak hangi gün ve hangi saatte vize işlemi yapacağınıza dair bir randevu almış olursunuz.

 İsviçre Kimlere Vize İster?

 İsviçre kimlere vize ister konusunda İsviçre’nin vize politikası hakkında gerekli olan şartları gözden geçirecek olursak İsviçre Büyükelçiliği tarafından resmi pasaportların vize işlemi yapmasına gerek kalmadan sınırdan geçebileceğini görürüz. Umuma mahsus pasaport sahibi olan turist adayları için ise vize işlemlerinin uygulanması gerekirken söz konusu olan pasaportların Schengen vizeleri varsa bu ülkeye giriş yapabildiklerini de söylemek gerekir.

 İsviçre Vize İşlemleri İçin Yapılması Gereken Önemli İşlemler Nelerdir?

 İsviçre vize işlemleri için yapılması gereken önemli işlemler nelerdir konusunda karşımıza çıkan ilk şey vize randevusu sonrası konsoloslukla yapılacak olan işlemlerdir. Bu bağlamda ilk olarak İsviçre vize başvuru formu işlemini ele alacak olursak İsviçre vize başvurularının başlangıç aşamalarından biridir diyebiliriz. İsviçre Büyükelçiliği bu konu ile ilgili olarak çok ciddi bir inceleme yürütür. Bu sebepten dolayı da İsviçre vizesi almak isteyen turist adaylarının çok dikkatli bir şekilde İsviçre vize başvuru formunu doldurmaları son derece büyük bir önem taşır.

 İsviçre vize başvuru formu çerçevesinde İsviçre ülkesine gitmek isteyen turist adaylarını daha yakından tanımak için bir takım sorular sorulur ve bu soruların cevapları da gerekli olan belgelerle sağlaması yapılmak üzere istenir. Bu işlemle birlikte aynı zamanda yapılması gereken bir şey daha varsa o da İsviçre vize talep dilekçesi yazmak olacaktır.

 İsviçre Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar ve Belgeler Nelerdir?

 İsviçre vizesi almak için gerekli olan şartlar ve belgeler nelerdir konusuna sizlere şartlar hakkında birkaç önemli detaydan söz ederek başlamakta fayda olduğunu görüyoruz. Çünkü İsviçre vizesi verirken bir takım şartların sağlanması bu ülke için son derece büyük bir önem taşır.

 Öncelikle İsviçre vizesi alınabilmesi için mutlaka belirli standartlar çerçevesinde bir gelire sahip olmanız gerekir. Yani almış olduğunuz maaşın ya da elinize geçen aylık gelirin belgelendirilmesi son derece önemli olup belli bir seviyenin üzerinde tutulması gerekir. Bu sebepten dolayı da İsviçre vizesi evrakları içerisinde maaş bordrosunun ve bunun yanı sıra bütün gelir kaynaklarının bildirilmesi lazım. Banka hesap dökümlerinin tek tek incelenmesi de İsviçre vizesi verirken yapılacak olan araştırmalar arasında yer alır.

Bu durumda da kesinlikle İsviçre vize evrakları çerçevesinde hazırlanacak dosya da banka hesap cüzdanlarının onaylı bir dökümünün sunulması çok önemlidir.

 İsviçre vize şartları konusunda bir önemli husustan daha söz etmek gerekirse o da mutlaka İsviçre ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin herhangi bir suça karışmış olmamalarıdır. Bunun için de İsviçre Büyükelçiliği vize işleri birimi çok sıkı bir şekilde savcılık raporu görüp iyi hal belgesi ister. Bütün bu belgelerin yanı sıra İsviçre Büyükelçiliği vize işleri birimi aşağıda yer alan vize evraklarını bu ülke için hazırlanması gereken belgeler içerisinde görmek ister;

  • İsviçre vize başvuru formu
  • Bir yıl geçerli bir pasaport
  • İsviçre seyahat belgeleri
  • İsviçre vizesi bedelinin ödendiğine dair makbuz
  • İkametgâh belgesi
  • En az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • 35 ve 45 milimetre ölçülerine sahip olan biyometrik fotoğraflar

 İsviçre vizesi almak üzere olan kişilerin bütün bu belgeleri detaylı bir şekilde içeriklerine hâkim olarak hazırlamaları gerekmektedir. Mesela bu aşamada tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini ele almak gerekirse nüfus kayıt örneklerinin eski tarihleri vermesi söz konusu olduğu için ilgili makamlardan yani nüfus dairesinden alınarak bu dosyaya konulması gerekiyor diyebiliriz.

Ayrıca pasaportun güncelliği konusunda da İsviçre Büyükelçiliği vize işleri birimi çok dikkatli davranırken en az 2 sayfalık boşluğun olması da İsviçre vizesinin işlenebilmesi için tam bir zorunluluk oluşturuyor.

 İsviçre vizesi alabilmek için 18 yaşından küçük bir birey başvuru yapmışsa bu durumda da ailesinin izni olmadan tek başına seyahat izni söz konusu dâhilinde değildir. Tam olarak bu noktada İsviçre vizesi almak için 18 yaşından küçük olan bireyin anne ya da babasının İsviçre vize başvuru formunu imzalaması ve bununla birlikte bir izin dilekçesi yazması gerekiyor.

 İsviçre Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

 İsviçre vizesi çeşitleri nelerdir konusunda detaylı bir açıklama yapmak için en çok verilen vize tiplerini göz önünde bulunduralım. Eğlence ve gezme amaçlı olarak turistik vizenin en çok tercih edildiği İsviçre ülkesinden aynı zamanda Schengen vizesi de çok fazla talep edilmektedir. Akraba ve aile ziyareti vizeleri, sağlıkla ilgili problemlerden ötürü alınacak olan sağlık vizeleri, eğitim olanaklarından yararlanmak amacıyla da eğitim vizesi son derece fazla tercih edilir. Aynı zamanda da İsviçre ülkesinden etkinlik vizeleri ile fuar vizeleri de çok sık bir şekilde alınmaktadır.

 İsviçre vizesi çeşitleri olarak çok ve tek girişli vize tipleri aynı zamanda uzun ve kısa süreli vize tipleri ile ilgili de bilgi edinerek hangisine İhtiyacınız olduğunu kararlaştırmanız gerekir. Kısa süreli vize tipleri 30 ya da 90 günlük olarak alınabilir fakat uzun süreli vizeler için vize danışmanınız ile ayrı bir görüşme yapmanız daha doğru olacaktır.

 İsviçre Vize Ücretleri Nasıl

 İsviçre vize ücretleri nasıl diye soracak olursanız da İsviçre vizesinin ücretlendirilmesi tamamen vize çeşitlerine bağlı olarak gerçekleşiyor. Ayrıca vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda İsviçre Büyükelçiliği vize işlemleri için ödemiş olduğunuz parayı sizlere iade ediyor.