İtalya Vizesi

 İster tarihi bir gezi kapsamında ister iş için isterseniz de bir etkinliğe katılmak amacıyla İtalya ülkesine gidiyor olun, eğer ki umuma mahsus pasaporta tabiyseniz Schengen vizeniz yoksa İtalya vizesi almak durumunda kalacaksınız. Tabii ki de sözünü etmiş olduğumuz bütün bu durumların her biri için farklı bir vize işlemi uygulaması yapmak söz konusu olacak. İtalya vizesi için bu kadar fazla detay söz konusu olması bakımından mutlaka bu konuda yönlendirmek üzere sizlere bir vize danışmanlık firması gerekiyor.

 Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi İtalya vizesi için yapmak durumunda kaldığınız bütün vize işlemlerinde sizlere eşlik edecektir. İtalya ülkesinden yapılacak olan vize taleplerinde her tür işleminizle 7/24 ilgilenecek olan Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları bu yolda çok emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olur.

Ancak şimdiden söylemek gerekir ki İtalya ülkesinden almak durumunda kaldığınız vizelerin türleri ve şartları hakkında öğreneceğiniz daha çok şey olacak. Bu sebepten dolayı da yazmış olduğumuz İtalya vizesi başlıklı bu makalemize son derece ciddi bir şekilde göz atmanız da fayda vardır.

 İtalya Vizeleri İçin Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?

 İtalya vizeleri için randevu işlemi nasıl yapılır konusunda değerlendirme yapmak gerekirse ilk başta İtalya Büyükelçiliği vize işleri biriminin mail adresi ile iletişim kurulması söz konusu olacaktır diyebiliriz. İtalya vize randevusu almak üzere yapacağınız bu işlemde çevrimiçi bir şekilde bir ön bilgilendirme formunu doldurduktan sonra resmi olarak işlemlere başlayacağınız tarih belirlenmiş olur.

 İtalya Vize İşlemleri İçin Hangi Belgeler Gerekli Olacaktır?

 İtalya vize işlemleri için hangi belgeler gerekli olacaktır konusunu ele alacak olursak bu noktada işin içine girecek olan bazı resmi ve gayri resmi evraklar olduğunu göz önünde bulundurarak aşağıdaki listeyi sunabiliriz;

  • 35 ve 45 milimetre ölçülerinde ve İtalya Büyükelçiliği için yeni çektirilmiş olan biyometrik 2 adet fotoğraf
  • En az 1 yıl geçerliliği olan ve 2 sayfalık boşluğa sahip bir pasaport
  • İtalya vize başvuru formu çıktısı
  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı kimlik kartının iki yüzünün de renkli fotokopileri
  • İtalya vize harp dekontu
  • İkametgâh belgesi ve yabancılar için oturma izni belgesi
  • İtalya seyahat belgeleri

 İtalya vizesi almak üzere başkonsolosluk işlemlerini yürütmek adına sağlamanız gereken bütün bu belgelerin İtalya vizesi başvuru dilekçesi ile bir araya getirilip aynı dosyada sunulması lazım. Ayrıca İtalya vizesi alabilmek için 30.000 Euro teminatlı bir yurt dışı seyahat sağlık sigortasına ve seyahat sağlık raporuna da ihtiyacınız olacaktır. İtalya Büyükelçiliği vize işleri birimi bütün bu evraklarla birlikte mali durumunuzun ölçümünü yapabilmek adına da bir takım banka hesap cüzdanları ve mal varlığı beyanı ister.

 Eğer ki İtalya ülkesinden vize almak isteyen kişinin yaşı 18’den küçük ise bu durumda mutlaka aile izni gerekiyor. İtalya vize işlemleri kapsamında vize evraklarının geçerli olabilmesi için talep etmiş olduğunuz vize türünün de ayrıca bir öneme sahip olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayarak bütün bunlara ek bir takım belgelere de ihtiyacınız olacaktır.

 İtalya Seyahat Belgeleri Kapsamına Neler Girer?

 İtalya seyahat belgeleri kapsamına neler girer diye soracak olursanız İtalya ülkesine seyahat etmek isteyen bir kişinin seyahat amacının kesinleşmesi gerekir ve bu sebeple de bir takım belgeler istenir. İtalya otel rezervasyonları ve aynı zamanda İtalya için gidiş ve dönüş olmak üzere alınması gereken uçak biletlerinin İtalya vize belgeleri arasında bulunması bu seyahatin kesin olarak yapılacağı konusunda İtalya Büyükelçiliği vize işleri birimini ikna eden evraklar olacaktır.

 İtalya’ya Hangi Vize İle Gitmek Gerekir?

 İtalya’ya hangi vize ile gitmek gerekir konusu ile ilgili olarak vize çeşitlerinin çok büyük bir önem taşıdığını belirtmek isteriz. Bu bağlamda İtalya ülkesine ne sebeple gideceğiniz önemli olup hangi vize çeşidinin gidiş amacınıza uygun olduğu ve avantajlar sunduğu da bilinmek zorundadır.

 Hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri için geçerli olan ve Avrupa’da rahat bir şekilde dolaşmaya yarayan bir vize türü olarak Schengen vizesi İtalya ülkesi için son derece tercih edilen bir vize olacaktır. Ancak bu vizeler arasındaki fiyat farkı ve avantaj farkları nedeniyle de sadece gezip görmek amacıyla iyi bir tek İtalya’ya gitmek istiyorsanız bu noktada İtalya turistik amaçlı vizeyi tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bu ülkede her yıl yapılan çeşitli festivaller ve etkinliklerin de söz konusu olduğunu göz önünde bulunduracak olursak İtalya etkinlik vizesinin de etkinlik biletleri gibi bir takım belgelerle çok daha rahat bir şekilde alınabileceğini söyleyebiliriz.

 Ticaret için İtalya ülkesine gitmek durumunda kalan kişilerin mutlaka İtalya ülkesinden ticari bir vize alarak resmi bir işlem yapması gerekiyor. Aksi takdirde İtalya’da herhangi bir ticari faaliyet yapılması sadece ticari vize ile resmi esaslara dayalı bir şekilde yapılmış olur.

 İtalya vize çeşitleri arasında İtalya ülkesinin eğitim standartlarını da göz önünde bulunduracak olursak eğitim ve staj vizesi için de son derece popüler bir vizedir diyebiliriz. İtalya kısa süreli iş vizesi ya da İtalya fuar vizesi gibi vize türlerinin de duruma göre tercih edilebilecek olan vize türleri olduğunu söyleyerek İtalya vize çeşitlerinde belirli bir husustan daha söz edeceğiz. İtalya ülkesinden alınacak olan vize türlerinin kapsamlı bir şekilde araştırılıp kısa ya da uzun süreli veya çok ya da tek girişli şeklinde tercih edilmeleri de gerekir.

 İtalya Vize Yenileme Ne Zaman Yapılır?

 İtalya vize yenileme ne zaman yapılır gibi bir soru ya da cevap vererek bu konuya açıklık getirmek gerekirse İtalya Büyükelçiliği vize işleri birimi bir takım durumlarda vize yenilemesinin şart olduğunu söylüyor. Eğer ki vizenizin süresi dolmuşsa mutlaka yine aynı vize için bir takım işlemler yapıp aynı evrakları güncel bir şekilde getirerek vize yenileme işlemi yapabilirsiniz. Ancak nüfus kayıtlarınızda da bir yenilenme söz konusu olmuşsa dolayısıyla İtalya vizenizi de yenilemeniz gerekir.

 İtalya Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

 İtalya vize işlemleri ne kadar sürer sorusunun ciddi anlamda İtalya vize çeşitleri ile ilgisi vardır. Neden diye soracak olursanız İtalya vize çeşitlerinde çok büyük farklılıklar söz konusu olması bakımından bir takım evrakların da ilave edilmesi gerekli oluyor. Bu sebepten dolayı da İtalya vizesi almak üzere pek çok farklı devlet kurumundan ya da gayri resmi kurumlardan bir takım evrakların bir araya getirilmesi söz konusu olacaktır.

Durum böyle olunca da İtalya vizesi almak için yapılacak olan işlemlerin süreleri farklılık gösteriyor.

 İtalya vize işlemleri için büyükelçilikte genel olarak 3 ya da 5 iş günü kapsamında bir değerlendirme yapılarak vize çıkartılması söz konusu olacaktır. Fakat bu konu ile ilgili olarak da İtalya Konsolosluğu yoğun bir dönemden geçiyorsa daha fazla uzun bir zaman zarfından söz etmek mümkün olabilir.

 İtalya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

 İtalya vize ücreti ne kadar sorusunun cevabı vize çeşitleri ile belirlenen bir fiyatlandırmaya tabidir.