Romanya Vizesi

 Romanya vizesi genel anlamda vize alma şartlarına bakacak olursak son derece kolay bir şekilde alınabilecek olan bir vizedir. Bu sebepten dolayı da pek çok turist adayı Romanya vizesi almayı tercih ederek Romanya ülkesine yapacakları seyahatleri kolaylaştırmak adına da bir vize kategorisi tercihinde bulunmak ister. Ancak bu konu ile ilgili olarak vize danışmanlarından bilgi almak ve hangi sebepten dolayı Romanya ülkesini ziyaret etmek istediğinize ve kendi özel şartlarınıza bağlı olarak hareket etmek her zaman için en faydalı şeydir.

Çünkü Romanya vizesi alırken dikkat edilmesi gereken hususların da Romanya vize çeşitleri çerçevesinde yer aldığını belirtmek durumundayız. Eğer ki gerekli olan bütün şartlar doğru bir şekilde sağlanırsa başka bir deyişle de Romanya vize işlemleri için bütün her şey kurallara uygun bir şekilde vuku bulursa bu noktada Romanya vizesi almak oldukça kolay bir hale gelecektir.

Bu sebepten dolayı da Romanya vizesi almak isteyen turist adaylarının yeni bir vize alma deneyimi ile tanıştırmak üzere Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile tanışmalarını sağlayacağız.

 Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları Romanya ülkesini seyahat etmek isteyen turist adayları için birtakım önermelerde bulunarak gerekli olan tüm işlemleri en hızlı şekilde halletmeye yardımcı olur. Eğer ki Romanya seyahatinizi ertelemek istemiyorsanız bir an önce elinizi çabuk tutarak Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi ile iletişime geçmek adına ilk başta Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile iletişime geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 Romanya Vize Randevu İşlemleri

 Romanya vize randevu işlemleri yapmadan Romanya konsolosluğunda bir işlem başlatma hakkınız resmi olarak mümkün değildir. Romanya vizesi ön bilgi formu çıktısını alarak randevu kaydı oluşturup Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi ile bir işlem başlatabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek üzere Romanya Büyükelçiliği vize işleri biriminin resmi internet sitesi adresine giriş yapıp ya da Romanya vizesi ön bilgilendirme formu şeklinde bir arama kriteri oluşturarak karşınıza çıkan resmi formu doldurup Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi mail adresine gönderebilirsiniz.

 Romanya Vizesi Almak İçin Kategoriler Neler?

 Romanya vizesi almak için kategoriler neler? Romanya vizesi için şu evraklar gerekli olacaktır;

 • Romanya turistik gezi amaçlı vize
 • Romanya ticari amaçlı vize
 • Romanya transit geçiş vizesi
 • Romanya kültürel faaliyet vizesi
 • Romanya tıbbi tedavi vizesi
 • Romanya araştırmacı vizesi
 • Romanya eğitim ve staj vizesi
 • Romanya fuar vizesi
 • Romanya etkinlik vizesi
 • Romanya mürettebat vizesi
 • Romanya basın mensubu vizesi
 • Romanya şoför vizesi

 Romanya vize işlemleri yaparken hangi kategoride vizeye başvuru yaptığınızı mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekli olacaktır. Zira bütün bu vize kategorileri için ayrı bir dilekçe yazımı ve bununla birlikte farklı vize evrakları toparlama sürecinden geçme durumunuz söz konusudur. Romanya vize tipleri ile ilgili olarak Kıta Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile detaylı bir görüşme gerçekleştirmek her zaman için vize işlemlerinizin en doğru şekilde yapılmasına yardımcı olur.

 Romanya Vizesi İçin Hangi İşlemler ve Hangi Evraklar Gerekli Olacaktır?

 Romanya vizesi için hangi işlemler ve hangi evraklar gerekli olacaktır konusunda yapmanız gereken değerlendirme her zaman için Romanya Başkonsolosluğu tarafından konulmuş olan kurallar neticesinde ortaya çıkacaktır. Bunun için Romanya Başkonsolosluğu nüfus bilgilerinize ulaşmak adına tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri ve kimlik fotokopilerini eksiksiz bir şekilde isteyecektir.

 Pasaportunuzun bu aşamada Romanya vize işlemleri için son derece büyük bir önem taşıdığını ve yeni bir pasaport olması gerektiğini her zaman için bu kurallar çerçevesinde idrak etmenizde fayda vardır. Çünkü Romanya Başkonsolosluğu kesinlikle en az 6 aylık geçerliliği bulunan pasaportları dikkate alır.

30.000 Euro teminatlı olarak alınmış olan bir seyahat sağlık sigortasının yurt dışında da geçerli olmak şartıyla Romanya Başkonsolosluğu vize işleri birimine bir evrak halinde sunulması da Romanya vizesi alınması için gerekli olan işlemler arasında yer alır.

 Romanya vizesi için tabii ki de doğal olarak bir fotoğraf gerekli olacaktır. Ancak Romanya vize işlemleri yapılabilmesi için Romanya vize fotoğraf ölçüleri kapsamında bir fotoğrafın sunulması ve aynı zamanda bu fotoğrafın güncelliğinden de emin olunması gerekli olacaktır.

Romanya vizesi için gerekli olan fotoğrafın 35 ve 45 milimetre boyutlarına sahip olması ve arkasının beyaz fon üzerinde bulunması gerekli olurken aynı zamanda bu fotoğrafın en az 6 aylık olması Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi tarafından önemsenecek faktörler arasında yer alır.

 Banka hesap dökümleriniz ve aylık olarak gelir gider tablonuzun Romanya vizesi ile yakından alakası vardır. Çünkü Romanya ülkesine seyahat etmek isteyen turist adaylarında vize talep aşamasında mutlaka maddi açıdan yeterlilik sahibi olup olmadıkları değerlendirilecektir. İşte tam olarak bu sebepten ötürü de Romanya Başkonsolosluğu vize işlemleri için hazırlanacak olan dosyanın maddi açıdan yeterlilik bildiren belgeleri de barındırması gerekiyor.

 İkametgâh belgesi her zaman için Romanya vizesi almak adına yerinizin belli olması açısından önemliyken yabancı uyruklu kişiler için ise oturma izni ve açık adres gerekli olacaktır. Aynı zamanda çok ciddi bir şekilde Romanya Başkonsolosluğu ülkesine kabul etmek durumunda kaldığı turist adaylarının Sabıkalı olup olmamasına da dikkat etmektedir ve bu sebeple de savcılıktan iyi hal raporu alınması gerekir.

 Romanya Seyahat Belgeleri

 Romanya seyahat belgeleri olarak bu ülkede konaklama yapılması gerekli olan bir yer olduğu için açık adresli bir otel rezervasyonu gerekecektir. Romanya için aynı zamanda uçak biletlerinin de alınmış olması ve bu evraklar arasında bulunması Romanya Başkonsolosluğu için inandırıcılık bakımından önemli olup vize seyahat belgesi şeklinde geçerli olacaktır.

 Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Romanya vizesi kaç günde çıkar? Konusunda Romanya vize çeşitlerinden bir değerlendirme yapmak gerekir ve bunun için örnek verecek olursak ticari vizelerde farklı evrakların hazırlanması veya öğrenci vizelerinde bir takım ilave evraklar olması gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Bu sebepten dolayı da vize çeşitlerine uygun olarak bir dosya hazırlanması her vize çeşidi için farklı zaman aralıklarında görülecektir.

 Aşağı yukarı bir zaman zarfından söz edecek olursak Romanya vize belgelerini bir turist adayı en az bir hafta içerisinde hazırlayabilir. Fakat söz konusu olan durumlar için her açıdan düşünmek gerekirse 15-20 gün öncesinden vize işlemlerine başlamak Romanya Başkonsolosluğu için daha iyi olacaktır.

 Romanya Başkonsolosluğu vize işleri birimi aynı zamanda Romanya vizesi talebinde bulunmuş olan kişilerin dosyasını son derece detaylı bir şekilde inceleyecektir. Bu tip bir durumdan ötürü de Romanya konsolosluğunda vize işlemlerinin belli bir zaman alması gerekir. Yani bunun için de aşağı yukarı bir haftaya da 10 gün beklemek gerekli olacaktır.

 Romanya Vizesi Kaç Para?

 Romanya vizesi kaç para diye soran turist adayları için ilk önce hangi vize ile işlem yaptıklarını soracağız. Belli bir amaca yönelik olan bütün vize kategorileri Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi tarafından farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.